Ez persze nem azt jelenti, hogy a currywurst rossz lenne, de őszintén szólva nem is különösebben finom. Ahogy a paradicsomban úszó kolbászdarabokra rászórják még az egy kiló curryport, az szerintem már a perverzitás határát súrolja. Aztán mégis 70 millió adagot adnak el belőle évente Berlinben.
Krumplival vagy anélkül?
Nemrég ismét Berlinben jártam, és ismét próbáltam megfejteni a híres-nevezetes currywurst titkát. Ha már Berlinbe jártok, akkor egyébként érdemes a jó minőségű kolbászos helyeket keresni, és nem az első talponállóban rendelni.
Az egyik ilyen ikonikus hely a Curry 36, ahol nagyon odafigyelnek a kolbász minőségére. Nem volt rossz az élmény, de ha nem szólok, a ketchupos-sült krumplis-kolbászos kupac tetejére még rányomják a fél kiló majonézt is, ami már viszont szerintem az ehetetlen kategória határát súrolja. Szóval inkább szóltam. Tanulság: szerintem ne a sült krumplis verziót kérjétek, mert teljesen elnyomja a kolbász élményét. Amúgy is sokkal autentikusabb hozzá a Brötchen, azaz a zsemle.
Currywurst: egyszerű, mégis nagyszerű
A másik ikonikus hely a Kannopke’s Imbiss, ami azért is híres, mert Kelet-Berlinben ezen a helyen árultak először currywurstot, ami alapvetően nyugati találmány. A currywurstnak feltalálója is van, Herta Heuwer, aki természetesen nem a kolbászt találta fel, hanem a hagymás alapon forralt currys paradicsomszószt, és azt, hogy ezzel nyakon lehet önteni a kolbászokat.
Ez az étel ma végtelenül egyszerűen tűnik, de a háború utáni Berlinben – amikor még Nyugat-Berlinben is hatalmas volt a szegénység – igazi kuriózumnak számított. Az első adag currywurst egészen pontosan 1949. szeptember 4-én készült el, az étel azóta egész Németországban elterjed, tulajdonképpen német nemzeti étellé vált. Becslések szerint a németek 800 millió adag currywurstot esznek egy évben, ebből 70 millió adag fogy Berlinben.
Meleg paradicsomszósszal az igazi!
Nekem a currywurst legjobban a Hackescher Markton található piacos sütödében ízlett.
A kolbász minőségében egyébként nem nagyon van különbség, az elkészítés módjában azonban inkább: először is az eredeti currywurstot nem paradicsommal adják, hanem egy házi készítésű, fűszeres paradicsomszósszal, ami ráadásul meleg. Szóval ha currywurstot esztek Belinben, akkor figyeljétek meg, hogy rotyog-e valahol a közelben paradicsomszósz, mert ha igen, akkor ott érdemes kipróbálni.
További érdekesség az étellel kapcsolatban, hogy a currywurst esetében a kolbászt olajban sütik, míg a sima bratwurstot többnyire grillezik.
A currywurst egyszerűen kötelező elem, ha Berlinben jártok, ráadásul viszonylag olcsón meg lehet vele úszni az étkezést. Egy adag currywurst a német fővárosban jelenleg 3,50 és 4 euró között van, de ez csak egy darab kolbászkát jelent! Ha éhesek vagytok, rögtön kérjetek két adagot. Ha a sült krumplis változatot kéritek, akkor az ára 8-9 euróig is felkúszhat.
Ameddig nem mentek Berlinbe, otthon is készíthettek currywurstot, itt is van hozzá egy remek SK recept.
(Nyitókép: Shutterstock)
Ha tetszett a cikk, akkor csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket Facebookon, kövessetek minket Instagramon és Tiktokon!