Ezekben közös elem, hogy mindegyik tartalmaz állati eredetű összetevőket – még a kalácsban is van vaj tej és tojás. Márpedig ezek mind tiltottak voltak a 40 napos nagyböjt alatt. A böjt előtti és utáni időszakot is lakoma zárta le, húsvétkor ennek fontos eleme a sonka. Magyarországon a húsvéti sonka fogyasztásának korántsem vallási, sokkal inkább praktikus okai voltak.
A sonkát, azaz a disznó combját ugyanis a közép-európai vidékeken füstöléssel tartósítják. Sokszor egyszerűen a kéménybe akasztották a sonkát. Tőlünk délebbre, ahol melegebb a klíma, nincs szükség füstölésre, ott a szabad levegőn, a szélben szárítják a sonkákat. Ezért is van, hogy alapvetően teljesen más ízvilágú egy magyar vagy osztrák, mint egy olasz vagy spanyol sonka.
Éppen addigra lett jó
A sonka a füstön éppen a böjti időszak végére füstölődött meg kellemesen, és ezzel párhuzamosan persze tovább el is állt, mint a friss hús. Tavasz elejére a téli disznóvágásból bizony hűtőszekrény nélkül már csak a sonka maradt meg. De ez egyben az egyik legfinomabb csemege is, így méltó darabja volt a húsvét megünneplésének. Így alakult tehát, hogy míg más országokban sokkal inkább a bárány számít húsvéti ünnepi ételnek – valószínűleg Jézus idejében is ezt fogyasztották, hiszen a disznóhús a zsidó vallásban tiltott –, addig nálunk sokkal inkább praktikus okok miatt a sonka terjedt el.
Mivel a sonka az ünnep része, nem érdemes rajta spórolni! Óva intünk mindenkit az olcsó, rossz minőségű sonkák vásárlásától. Helyette érdemes felkutatni a jó sonkalelőhelyeket és áttanulmányozni a csomagoláson található címkét. Fontos, hogy fel legyen tüntetve a sonka eredete, ha tehetjük, válasszuk háztáji gazdaságban nevelt állat húsát, hiszen azt valószínűleg jobb táppal etették, és a vágás is kíméletesebb módon történt. (A sonka esetében fontos, hogy ne legyenek a húsban véraláfutások.) Jó választás például a mangalica, hiszen az biztosan kistermelőtől érkezik. Igaz, ennek zsírosabb a húsa, de a zsír korántsem ellensége a sonkának – és kis mennyiségben az embernek sem.
Hogyan válassz?
Míg régen a combot csonttal együtt füstölték, manapság sokkal elterjedtebb a csont nélküli, úgynevezett kötözött változat. Comb mellett a sonka gyakran készül lapockából és tarjából is. Mivel a füstön a hús még félig nyers marad, a sonkát meg is szokták főzni.
A sonka vásárlása azért is okozhat gondot, mert sajnos ha nincs felvágva, nem lehet belelátni a belsejébe, így sokszor nehéz megállapítani, a csinos külső milyen belsőt takar. Alapvető szabály, hogy ha túl vizes a sonka, ne vegyük meg! Egy hagyományos módon, füstön érlelt sonka nem tartalmaz sok vizet, nem puha, illata erős, de kellemes. Ezzel ellentétben a gyorspácolt változat rengeteg vizet tartalmaz, és ízre sem olyan kellemes. Ha lehetőségünk van rá, válasszuk a hagyományos eljárással készült sonkákat, hiszen azok egészen biztosan nem tartalmaznak adalékanyagokat. Végezetül ajánlunk nektek néhány sonkalelőhelyet is:
A Sonkás & A Sajtos
Régóta kedvenc boltjaim ezek a Fény utcai piacon. Bár mi évközben nem eszünk sok sonkát, így inkább a sajtos egységet látogatom, ahol mindig alaposan feltankolok. Húsvét közeledtével azonban biztosan lerabolom majd a sonkás pultot is.
Amit kaptok náluk:
- Hagyományos parasztsonka csonttal vagy csont nélkül, darabolva
- Bőr nélküli comb (sovány)
- Tarja
- Kötözött tarja
- Kötözött comb (nitritmentes)
- Csülök csonttal vagy csont nélkül
- Angolszalonna
Kérésre sonka- és sajttálakat is összeállítanak. Emellett húsvét közeledtével nagyon finom, házi báránypástétomokat is készítenek, többféle ízesítésben. Ezeket sem érdemes kihagyni!
Üzleteiket több helyen is eléritek, a Fény utca mellett Szentendrén és Gödöllőn is!
Falu delikát
Falu a városban – ilyen egyszerűen összefoglalható Budapest legújabb delikát boltjának a lényege, ahol kizárólag magyar, háztáji termékek kaphatók. Kovács Ádám sokáig dolgozott a Káli-medencében vendéglátósként, és a fővárosban is leginkább a Balaton környéki termelők áruit kínálja delikát boltjában, ahol egyébként helyben fogyasztásra is készítenek tálakat, friss szendvicseket. Már a bolt kedves belső tere is megér egy látogatást! Természetesen a sonkát is hazai kistermelőktől szerzik be.
Neked Terem
Ha nem szeretnél kimozdulni otthonról, akkor a fotelből is intézheted a sonkavásárlást. A Nekedterem.hu esetében biztos lehetsz benne, hogy ellenőrzött, magyar kistermelők áruit kapod. Húsvéti sonkájuk nagyon sokféle van – kisebb mennyiséget is tudsz rendelni, ha nincs szükség egy egész kötözött sonkára.
Mi leginkább a Kövér tanyáról érkező, kézzel formázott, bükkfán füstölt kötözött mangalicasonkát ajánljuk, ami 100%-ban adalékmentes. Ez egy kicsit zsírosabb, de éppen ezért finomabb is!
Ha tetszett a cikk, akkor csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket a Facebookon, és kövessetek minket az Instagramon!