Nem szeretnénk növénytani értekezésbe bocsátkozni, azt meghagyjuk a botanikusoknak. Még nálunk is több néven ismeretes a világ legtöbbet fogyasztott bogyós gyümölcse, az eper. Ha szamócalekvárt vagy földieperdzsemet vesztek, azzal sem lőttök mellé, ennyit elárulhatunk.
Nyári gyümölcs az eper?
A jó eper ritka, mint a fehér holló. Nem hivatalos szezonja a Valentin-nappal kezdődik, ekkor már finomat hoznak be a boltok polcaira külföldről, azonban igazából május közepétől június végéig tart a szezonja. Nagyban függ attól, hogy milyen a tavasz.
Mivel azonban nagy piacról beszélünk, sokan üvegházban termesztik. Ennek íze sokak szerint kevésbé zamatos, mint szabadföldi társaié, de valószínűbb, hogy a korai szüret miatt. Az eper víztartalma magas, ezért nagyon jó szomjoltó, ugyanakkor tárolási nehézségeket okoz.
Ha az ember nem rakja mosva, átválogatva és leszárítva azonnal hűtőszekrénybe, a szennyeződésektől nagyon könnyen romlásnak indul. Fontos, hogy törlőpapír közé tegyük el, légmentesen záródó tárolóban, így 3-4 napig eláll. A boltban azért tárolják lyukacsos dobozban, hogy könnyen menjen az utóérés, ez ugyanis a levegőben mindenhol jelen lévő etanolnak köszönhető.
Mindenkinek, aki szereti!
Nemcsak gurméknak, kezdő kertészeknek is ajánlott gyümölcs, ami szereti a napsütést, így balkonra is tökéletes. A júniusban termő fajtája miatt van ilyenkor szezonja, azonban létezik belőle többször termő, ami inkább tavasz végén és nyár végén fordul termőre.
Az eper cukortartalma nem számít magasnak, élettani hatásai azonban nem elenyészőek. C-vitaminban és antioxidánsokban gazdag, és nem mellesleg nagyon finom. Süteményekbe is kiváló, a belőle készült lekvár, szörp pedig sok-sok gyerek kedvence. Ezen kívül szuperül harmonizál a sós ízjegyekkel is, így salátába is kiváló.
Ne aprózzátok el!
Ha befőzésre adjuk a fejünket, mindenképp nagy mennyiséget érdemes vásárolni, a fentebb említett magas víztartalma miatt ugyanis eléggé összeesik főzés hatására. Az alacsony cukortartalom miatt vagy erősen vissza kell forralni, vagy nem kevés cukrot adni hozzá. Elmondható ugyanakkor, hogy mindennel harmonizáló íze miatt könnyű extrázni. A nyári magazinban pl. egy mentás-borsos változatot kóstolhattok majd Lillától.
Ha a szedd magad eperföldeken túlzásba estek, az epret fagyasztani is kifejezetten érdemes. Akárcsak a szimpla hűtős tárolásnál, itt is nagyon fontos, hogy alaposan átmosott, válogatott és megtisztított szemek kerüljenek lefagyasztásra. A fagyasztott eper nemcsak öntetnek, turmixnak vagy süteményekhez hasznos, hanem jégkocka helyett is jól működik limonádéba vagy akár egy Bellini koktélba. Szuper epres recepteket találhattok majd az idei nyári magazinban is!
Tipp: Az eper és az ananász elsőre furcsa párosnak tűnik, az ananászlé azonban felerősíti az eper ízét, így smoothie-ba és koktélba is ajánlottak együtt!
Amennyiben öntetet, krémet csináltok az eperből, mindenképpen érdemes sűrű szövésű szűrőn átpasszírozni, ugyanis az epermagra sokan érzékenyek, ízt viszont nem ad a sütikhez.
Ha tetszett a cikk, csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket a Facebookon, és kövessetek minket az Instagramon!
