Mit (ne) egyél és igyál a tisztítókúra alatt?
A méregtelenítés előtt készíts tervet arról, hogy melyik nap, miket fogsz enni és inni, az étkezéseket próbáld meg minden nap ugyanakkorra időzíteni. Bár a hétköznapokon hajlamosak vagyunk kihagyni a reggelit, ebben a pár napban nagyon fontos, hogy mindig ezzel indítsd a napod. Az étkezéseid között 4 óránál ne teljen el több.
Reggelire fogyassz sok nyers zöldséget és gyümölcsöt, turmixokat, mellé készíthetsz teljes kiőrlésű gabonákból kásákat. Ebédre legjobbak a párolt zöldségek barnarizzsel, bulgurral.
Estére saláták, avokádókrém, zöldségmártogatósok, teljes kiőrlésű gabonák jöhetnek szóba. Az étkezések közötti éhségrohamokat natúr magvakkal, pl. mandulával, kesudióval éld túl. Zöldfűszereket nyugodtan használhatsz, de a só fogyasztását csökkentsd. Kerüld az aszalt gyümölcsöket, tejtermékeket, húst, és persze minden feldolgozott élelmiszert.
Naponta legalább 3 liter folyadékot igyál, ami lehet szénsavmentes ásványvíz, gyógytea. Ez segíti a salakanyagok könnyebb távozását, biztosítja a hidratáltságot, gyorsítja az anyagcserét. Mindenképpen kerüld az ízesített italokat és az alkoholt, a gyógyteákat is fogyaszd édesítőszer nélkül.Tölts minél több időt a természetben, szervezz a barátokkal közös kirándulást, sétálj minden nap fél órát, pihenj az egyre erősödő napsugarak alatt. A nagyobb erőkifejtéssel járó sporttevékenységeket most mellőzd.
Miért méregteleníts? 5 ok a tisztítókúra mellett
Kívül-belül megújul a szervezeted, javul a közérzeted, szebb lesz a bőröd.
Felpörgeti az anyagcseréd, javítja az emésztést, jót tesz a májnak.
A bélrendszerben felhalmozódott salakanyagok nagy része távozik a tisztítókúra alatt.
A tisztítókúra beindítja a zsírégetést, segít megszabadulni néhány felesleges kilótól, így a tél alatt növesztetett úszógumitól is. Ha fogyókúrát tervezel, azt is nyugodtan kezdd egy méregtelenítő kúrával.
Az első pár nap megpróbáltatásai után nyugodtabbnak fogod érezni magad, a téli depi pikk-pakk véget ér.
Csalán és a többiek
A fogyókúrába, tisztítókúrába illeszthető gyógynövények közül a csalán az egyik legismertebb, pedig rajta kívül jó néhány itthon is könnyen beszerezhető gyógynövény közül tudsz válogatni. A gyógyteákat lehet kúraszerűen, 7-14 napon át, nagyobb mennyiségben fogyasztani, ilyenkor naponta 1-2 litert is megihatsz belőlük.
A borsmenta amellett, hogy nagyon finom ízt ad a teának, görcsoldó és gyulladáscsökkentő tulajdonságú, hűsítő, antiszeptikus. Fokozza a nyál- és epetermelést, valamint emésztést segítő hatású. A citromfű nyugtató, enyhíti a gyomorpanaszokat, fokozza az anyagcserét, nagyon jól lehet vele kompenzálni a többi gyógynövény, így például a fekete bodza virág teájának enyhén kesernyés ízét. A bodza elsősorban nyugtató, izzasztó és vizelethajtó hatásáról ismert. A kis ezerjófű vértisztító hatása mellett, emésztést segítő, puffadást csökkentő, epeműködést fokozó teák alkotója. A nagy csalán tisztító-, vértisztító-, és vizelethajtó hatású. Levele vitamin- és ásványianyag forrás. A szeder hatásos a cukorbetegség és az elhízás megelőzésében, valamint kezelésében is. Antioxidáns hatású, segít a szabad gyökök megkötésében, vastartalma kiemelkedő.
DIY teakeverékek
A gyógynövényeket magukban is fogyaszthatod, de még izgalmasabbak és hatásosabbak az otthon könnyedén összeállítható teakeverékek. Ha nincs saját gyógynövénykerted, kistermelőktől vagy gyógyszertárakban, herbáriákban, drogériákban tudod beszerezni a hozzávalókat.
Virágos-fűszeres tavasz tea
Hozzávalók:
- 30g Fekete bodza virága (Sambuci flos)
- 30g Borsmenta szárított levele (Menthae piperitae folium)
- 20g Citromfű szárított levele (Melissae folium)
- 20g Nagy csalán szárított levele (Urticae folium)
Csalános tisztító tea
Hozzávalók:
- 60g Nagy csalán szárított levele (Urticae folium)
- 20g Szeder szárított levele (Rubus folium)
- 20g Kis ezerjófű hajtása (Centaurii herba)
A felsorolt gyógynövényrészeket egy nagyobb tálban keverd össze, majd jól zárható üvegedényben vagy tasakban tárold. Naponta kb. 1 litert fogyassz belőle 1-2 héten keresztül.
Hogyan készítsd el a gyógyteákat?
A gyógyteák készítésekor többnyire az 1g/1 dl elvet kövesd, tehát egy bögre teához 2-3g (egy teáskanál) teakeveréket adj. A teák készítésekor lehetőleg ne használj fém eszközöket.
A gyógyfüveket forrásban levő vízzel öntsd le, majd fedd le az edény tetejét, hogy az illóolajok, hatóanyagok ne párologjanak el belőle.A kívánt erősségtől függően 3-5 percig hagyd állni, végül szűrd le.
Fogyókúra, tisztítókúra esetén a leghatékonyabb, ha minden ízesítés nélkül, magukban fogyasztod a gyógyteákat. Ha magad gyűjtenéd a gyógynövényeket.
Az itthon termő legtöbb gyógynövényt tavasztól őszig gyűjtheted, a virágjukért szedett gyógynövényeket a virágzás ideje alatt szedd. A leveleket, hajtásokat, virágzatokat száraz, szellős, árnyékos helyen szárítsd. A megszáradt gyógynövényrészeket jól zárható üvegedényekben, sötét helyen tárold.
Ne csak idd!
A tisztítókúra alatt a lelki feltöltődés is cél, néhány nyugodt percet a meleg fürdőben mindenki megérdemel. A gyógyteát a fürdővízhez is hozzáöntheted, ehhez 4-5 evőkanálnyi gyógynövény keveréket forrázz le, hagyd 10 percig állni, majd szűrd le és add a fürdővizedhez.