A Felzabáltuk támogatója a
Felzabáltuk Light: Boti nem kímélte a Karol Bagh konyháját
A Felzabáltuk támogatója a
A Felzabáltuk támogatója a
Egy Dob utcai étterem nevéről egy Délkelet-Ázsia-szakértőnek nyilvánvalóan India egyik lakó- és kereskedelmi negyede jut eszébe. Boti viszont nem tervezett ilyen nagy volumenű utazást, amikor azt mondta, szívesen felzabálná a Karol Bagh-ot.
Szuvenír helyett gasztronómiát ad
Sharma Sanjay, az étterem tulajdonosa még azelőtt költözött Magyarországra, mielőtt Boti született. 30 éve él itt, bár persze akcentussal, de szinte tökéletesen beszéli a magyar nyelvet.
Elmesélte nekünk, hogy korábban egy ajándéktárgyboltja volt Budapesten, ahol a vásárlók egyre gyakrabban érdeklődtek nemcsak a színes holmik, hanem az indiai gasztronómia iránt is. Sharma felismerte a lehetőséget, hogy egy autentikus hellyel tulajdonképpen egy biztos törzsközönségnek nyithat éttermet, így belevágott a vendéglátásba. 2013-ban Óbudán indult a Karol Bagh sztorija, de ma már a belvárosban keressétek a színes, ízig-vérig indiai helyet.
A családi szakácskönyvből származó receptekre gyakran kapják dicséretként, hogy „éppen olyan, mint Indiában”. Sharma számára ez a legnagyobb büszkeség: az ételek magyarosítás nélkül is népszerűek, nincs szükség finomítani vagy enyhíteni az ízeken.
Ezeket kóstoltuk a Karol Bagh konyhájáról
Botival és az operatőrökkel, Stefivel és Bencével együtt megtapasztalhattuk, mit jelent egy igggazán fűszeres indiai ebéd!
Előételnek nem levest vagy valami hideg csipegetnivalót kértünk, hanem egyből egy tandoori csirkére csaptunk le. A „tandoori” az elkészítés módját jelöli, ugyanis ez a csirkenyárs egy spéci agyagkemencében sül. Egy hasonló formájú edényben szervírozzák, de nem abban készül. 🙂 Az intenzíven és pikánsan fűszerezett hús csirkecomb, így extrán szaftos, belül puha, kívül viszont kicsit pirult.
Ezután egy vegetáriánus fogásra tértünk rá, amiről nehéz eldönteni, hogy inkább leves vagy főzelék. Ami biztos, hogy a sárgalencse-dahl kevésbé volt csípős, mint a tandoori csirke, viszont a belefőzött chilit csak a nagyon elvetemültek kóstolják, az igencsak erős. Az ízeken a koriander uralkodik, de a gyömbér és a fokhagyma is teret kap. Az indiai konyhára egyébként is jellemző, hogy a fűszerezésnél a gyógyító hatást veszi alapul: fokhagyma, gyömbér, szegfűszeg és chili szinte minden ételbe kerül.
Még több csirke
A húsokra visszatérve vajas és vindaloo csirkét is kóstoltunk. Ez utóbbi vaj és tejszín nélkül, paprikás alapon készülő fűszeres csirkemellkockákat takar, ami ugyan extrán csípősként van jelezve az étlapon, mégsem annyira durva. (Lehet, hogy nem bíztak Boti képességeiben, vagy mire ide jutottunk a kóstolásban, már megedződtünk.)
Mind a két ételt kicsit sósnak érezhetjük, de valójában csak a fűszerek okozta ízrobbanás miatt. Bár a magyar konyha sem finomkodik, ha ízesítésről van szó, az indiai teljesen máshogy értelmezi a fűszeres fogalmát, és olyan kombinációkban zúdítja a fűszereket az ételbe, hogy elsőre sokkoló lehet az ízlelőbimbóknak. Aki viszont nem riad vissza a markáns, határozott és harsány ízektől, az ne fogja vissza magát a húsos ételek rendelésében!
Köretnek többféle opció közül választhatunk: mi sáfrányos rizst és hajtogatott kenyeret ettünk. A világ legdrágább fűszerével készülő rizsről megállapítottuk, hogy felesleges luxus, ugyanis annyira ízes minden étel, hogy nem tud érvényesülni a „sárga arany”. A hajtogatott kenyér viszont mind a semleges ízével, mind az evőeszköz-helyettesítő formájával telitalálat.
Aki nem akar erőteljes aromákat, mégis autentikus ételre éhezik, válasszon egy vega palak paneert. A paneer az indiaiak jellegzetes sajtszerűsége, tulajdonképp egy tehéntejből készülő lágysajt. Ezt építik be egy friss spenótfőzelékbe, ami a menzás változatoktól olyan messze van, mint az SK-bázistól Új-Delhi.
De hogy mi volt Boti véleménye minderről a sok finomságról? A videóból kiderül!
Én mindenkinek ajánlom a Karol Bagh éttermet, aki szereti a hangulatosan berendezett vendéglátóhelyeket és nyitott a keleti konyhára. Érdemes több dolgot rendelni, és megkóstolni a másik kajáját (ha megengedi), mert ugyan kívülről lehet, hogy hasonlít egymásra két étel, az ízekben hatalmas különbségek vannak. Próbáljátok meg kitalálni, mit mivel fűszereztek, és tartsatok versenyt, ki bírja a legjobban a csípőset! Azért egy-egy mangó lassit vagy sós joghurtitalt rendeljetek, de legalább egy joghurtos uborkasalátát, mert a Karol Bagh szakácsai nem viccelnek, ha csípősségről van szó!
Cím: 1075 Budapest, Dob u. 53.
⚠️FIGYELEM: A Street Kitchen tesztvideókban és a Felzabáltuk-sorozatban (ahogyan a portálunkon és a magazinjainkban megjelent étterembemutató cikkekben, valamint a magazinhoz mellékletként adott térképen) semmilyen étterem-szponzoráció nem szerepel, a policy része, hogy sem most, sem a jövőben nem fogunk elfogadni ilyen megkereséseket. Az ezeken a felületeken megjelent éttermek és az azokról elhangzott vélemények kizárólag a szerkesztőség/a szereplő szubjektív véleményét tükrözik.⚠️
Ha tetszett a Karol Bagh cikk, akkor csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket Facebookon, kövessetek minket Instagramon és Tiktokon! Ha nem éritek be ennyivel, akkor irány a rendszeresen frissülő Pinterest-profilunk, vagy a naponta izgalmas anyagokkal jelentkező Viber-csatornánk!