Kolléganőnk, Juca azt írja, már szombat délután nyakába vette a várost, hogy végre megihasson egy fröccsöt a barátjával, de nagyon nehezen találtak olyan helyet, ahol le tudtak ülni. Mint mondja, mindenképpen asztalhoz szerettek volna ülni, és több helyet is megjártak, mire ez sikerült.
Alig sikerült asztalt találni
“Bár kétségem sem volt afelől, hogy sokan lesznek az Erzsébet téren, de arra, ami az Akváriumnál várt, nem voltam felkészülve. Konkrétan nem emlékszem, mikor láttam utoljára ennyi embert egy rakáson, a sor pedig annak ellenére is döbbenetesen hosszan kígyózott, hogy a teraszon egy tűt sem lehetett volna leejteni, így továbbálltunk. A Madách téren szintén esélyünk sem volt, hogy a számtalan hely bármelyikén akárcsak álldogálni legyen helyünk, így sok jót nem remélve, de a Kazinczy utca felé vettük az irányt.
A Szimplában találtunk helyet
Meglepetésemre a Szimpla emeleti része szinte teljesen üres volt, így végül ott sikerült elfogyasztani a várva várt első fröccsöt. Az árak tekintetében hatalmas ugrást nem érzékeltem, egy gin-tonikért és egy minőségi borból készült viceházmesterért 2900 forintot fizettem. Az itteni személyzet tagjai egyébként többször felhívták a figyelmet arra, hogy az asztaltól való távozás esetében kötelező a maszk, és a pultnál is megkértek, hogy álljunk távolabb egymástól, amíg várakozunk.
Innen a 360-ba vezetett az utunk, ahol a korábbiakhoz képest kevesebben voltak, de azért itt is közel teltházzal működött a hely. Itt két eszpresszó martinit fogyasztottunk, amiért 5170 forintot kértek.
A nagy lendületben úgy döntöttünk, hogy fiatal még az este, így betértünk egy harmadik helyre. Mivel én már kicsit éhes voltam, egy olyan teraszt kerestünk, ahol van esély valamilyen finger foodra. A Terezába szerettem volna menni, de ott is rengetegen voltak, így végül a Most kerthelyiségében kötöttünk ki. Mire odaértünk, már eléggé hűvösre fordult az idő, így nem voltak sokan. Mi dönthettük el, hova üljünk, így simán beülhettünk volna egy nagyobb társaság nyakára ahelyett, hogy egy félreesőbb asztalhoz vezessenek minket. Itt szintén egy gin-tonik és egy vice csúszott le, valamint kértünk egy padlizsánkrémet, amiért borravalóval együtt 6000 forintot fizettünk.”
Nem mindenhol voltak sokan
A nem belvárosi területeken persze sokkal visszafogottabb volt a helyzet. A 12. kerületben is mentünk egy kört, ott például azt tapasztaltuk, hogy pontosan arra használták az emberek a terasznyitást, amire való: családok ücsörögtek a pizzériákban, éttermekben, egymástól tisztes távolságban elhelyezett asztaloknál. Nekem szombat reggel már attól jobb kedvem lett, amikor elsétáltam a MOM Park mellett, ahol elkezdték kipakolni az asztalokat. Este is azt tapasztaltam, hogy minden étteremben ülnek az asztaloknál, de nem volt tömeg.
A Spíler budai szekciójában is volt élet, de még az Olive Di Fragola eldugott teraszán is vacsorázott néhány ember, meghitt hangulatban. A Budai 3 Kávézó előtti asztalok is megteltek napfürdőző vendégekkel. Az ilyen teraszos üldögélésekben semmilyen veszélyt nem látok, a Széll Kálmán téri tömeg azonban engem is megdöbbentett. A Nemdebár előtt már nem nagyon fért volna több ember a járdára, szinte mindenki maszk nélkül álldogált, pedig közterületen továbbra is kell a maszk.
A Balatonnál nem voltak tömegek
“A budapesti pezsgés helyett én a Balaton szívét, Zamárdit választottam a nagy terasznyitás célpontjának” – írja másik kolléganőnk, Lili. “Bár a parton már délben is bőven voltak emberek, a büfék úgy tűnik, nem tudták felvenni a gyors nyitási ritmust. Több zárt helyen munkaerő-kereső táblák virítottak, míg máshol éppen csak elkezdték a teraszok kipucolását és -pakolását a téli pihenő után.
Aki akart, azért tudott találni étkezési lehetőséget, mi is ettünk egy gyros-hamburger-lángos triót. A kiszolgálás előzékeny és kedves volt, az ételek pedig meglepően finomak. Jól megpakolva friss zöldséggel, érezhetően gondosabban elkészítve, mint ahogy a nyári tömeggyártásban megszokhattuk.
A budapesti híreket és instasztorikat nézve a balatoni kép egyáltalán nem a tömeges teraszra vonulásról szólt. Sokkal inkább arról, hogy a szép időben tett tavaszi séták után végre le lehet dönteni egy jó fröccsöt egy napos teraszon ülve. Ha pedig megéhezünk mellé, van lehetőség helyben ételfogyasztásra, nem kell műanyag dobozokkal egyensúlyozni a parton” – mondja Lili.
Ebből baj lehet
A budapesti vendéglátósok egy része sem ért egyet a tömegjelenetekkel. Hlatky-Schlichter Hubert, a Kiosk tulajdonosa is úgy nyilatkozott az Indexnek, abból semmi jó nem lesz, ha most elözönlik az utcát az emberek, hiszen akkor 2-3 hét múlva ismét be kell zárni, hiszen a járványnak még nincs vége. Márpedig a jelenlegi tervek szerint a héten még tovább lazítanak a járványügyi intézkedéseken, és 4 millió beoltott után már éjfélig tart majd a kijárási tilalom. További enyhítés, hogy a védettségi igazolvánnyal rendelkezők ezentúl majd beltéren is ehetnek az éttermekben.
Ha tetszett a cikk, csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket a Facebookon, és kövessetek minket az Instagramon!