1. Carbonara spagetti
Magyarországon a tejszínnel és gépsonkával készült verzió terjedt el leginkább. Amivel amúgy semmi probléma nincsen, hiszen a legfontosabb alapkövetelményt, miszerint egy kaja legyen FINOM maximálisan teljesíti – csak éppen ez nem carbonara. A carbonara spagettiben van jó sok szalonna (Olaszországban pancetta, de nyomhatjuk baconnel, vagy kolozsvári szalonnával is, tök mindegy), sok-sok parmezán, bors és persze tojás! Az egész mártást lényegében a felvert tojás adja, ami a serpenyőben a kifőtt tésztától már éppen csak annyi hőt kap, hogy ne legyen belőle rántotta. Isteni kaja!
2. Osso bucco milanese
Az osso bucco jelentése nem más, mint “lukas csont”, és azért kapta ezt a nevet ez a kaja, mert a főszerepben egy borjúlábszár van, ami mint tudjuk, középen lukas. A husi egy isteni boros közegben készül el hosszú órák alatt, közben pedig kijön a lukból a csontvelő, ami egy isteni, sűrű szaftot eredményez. A milanese verziónál, az egyébként az esetek nagy részében főfogásént funkcionáló, rizottó a köret, méghozzá sáfrányos kivitelben, a végén pedig az egészet megszórják gremolátával, ami finomra aprított petrezselyem, reszelt citromhéj és parmezán keverékéből áll. A világ egyik legfantasztikusabb és legünnepibb étele.
3. Bolognai ragu
A bolognai ragu lényege a soffrito alap (vöröshagyma, sárgarépa, szárzeller), a darált marhahús, a vörösbor és a paradicsom. Itthon inkább paradicsomos marhahúsos raguként fut rengeteg bazsalikommal, de az eredeti verzió inkább a vörösborról szól, mintsem a túltolt paradicsomról. Örök vita tárgyát képezi továbbá, hogy mivel esszük a bolognait? A bolognai spagettis videónk kapcsán több kommentelőnk is öngyilkosság mielőbbi elkövetésére szólított fel minket, mondván, hogy bolognai spagetti nem létezik. A helyzet ennél azért árnyaltabb, és érdemes tudományos oldalról megközelíteni: nos, az az igazság, hogy ha bolognait raksz spagettire, akkor onnantól már létezik. Ennyi.
4. Lasagne bármilyen formában
Tésztalapok, besamel mártás és valamilyen ragu, vagy zöldséges töltelék, jó esetben egy nagy adag sajt, mindez sütőben összesütve. Oké, rengeteg kajára mondjuk azt, hogy a világ legjobbja, de a lasagne tényleg az egyik legjobb kaja a világon! Főleg ha a fent ecsetelt bolognai ragut pakoljuk bele, Úrisssssteeeen!
5. Parmigiana di melanzane
Kevés olyan étel van a világon, amire a legdurvább, megrögzött húsimádó arcok is elismerően biccentenek, de ez köztük van. Sült padlizsánszeletek, isteni paradicsomszósz, mozzarella és parmezán – ezek vannak rétegezve és sütőben összesütve. Tulajdonképpen olyan, mint egy lasagne, csak tésztalapok helyett padlizsánszeletekkel készül, és a legkirályabb benne az, hogy hidegen, kenyérrel tunkolva is mennyeien finom.
6. Nápolyi pizza
Egy olaszkajás toplistáról fura lenne lehagyni a pizzát, de viszont nagy általánosságban is nehéz lenne írni róla. Szorítkozzunk tehát inkább a lényegre, és vessünk egy pillantást a Nápoly utcáin kapható elképesztően finom pizzákra. Ezeken a helyeken nem vacakolnak extra feltétekkel, nincs kukorica, nincs csirkehús, nincs bacon, meg ilyen felesleges dolgok: paradicsomszósz, extra brutál minőségű mozzarella, oregano, fokhagyma, ennyi, mindez egy leheletvékony tésztán. Ez a világ legjobb pizzája: ez egy üveg jéghideg olasz sörrel megér egy látogatást Nápolyba.
7. Saltimbocca
Egy kevésbé ismert olasz étel, ami meglepő módon semmi tésztát nem tartalmaz. Emellett még a neve is egy érdekesség, az olaszok ugyanis szeretnek vicces kajaneveket kitalálni, a saltimbocca pedig annyit jelent, hogy “ugorj a számba!”. Alig van benne pár dolog, mégis isteni finom: egy vékonyra lapított borjúszelet van a főszerepben, amire zsályaleveleket és 1-1 szelet érlelt sonkát tűznek fel és úgy pirítják át a húst. Aztán megy rá egy adag fehérbor, jó sok hideg vaj, és ezzel meg is van a laza kis mártás. Csak ez a pár alapanyag és 20 perc meló kell ehhez az ételhez, a végeredmény pedig nagyon jellegzetes és isteni finom.
8. Minestrone
A minestrone annyit jelent, hogy “nagy leves” és az alapreceptet ebben az esetben sem veszik túl szigorúan, szóval sok mindent ér rajta változtatni. Azt azért nagyjából ki lehet jelenteni, hogy egy olyan zöldséglevesről van szó, amiben nevéhez hűen annyi cucc van, hogy kb. megáll benne a kanál. Nem árt egy jó kis lepírított szalonnás alapon kezdeni, aztán a zöldségek főzési idejének sorrendjében mehet bele minden, de tényleg minden: káposzta, répa, koktélparadicsom, bab, krumpli, tényleg ki lehet hozzá rabolni egy zöldségest. A legkirályabb pedig akkor lesz, ha még egy kis pestót is kanalaztok rá, uhhhh.
9. Rizottó
Na megint egy olyan kaja, amit itthon és sok oldschool főzőműsorban is elég gyakran félreértelmeznek. 😀 Ezekben az esetekben a rizottó nem más, mint rizs zöldségekkel összeforgatva, és a lényeg valahol tényleg ez, de azért a dolgok módszertana egy kicsit összetettebb. A lényeg ugyanis az, hogy kimondottan rizottóhoz való rizst (pl. az itthon legkönnyebben beszerezhető arboriot) kell hozzá használni. A rizst nem klasszikusan megfőzni és leszűrni kell, hanem fehérborral és alaplével kell locsolgatni amíg el nem készül, így a rizs meglehetősen nagy keményítőtartalma egy elképesztően krémes állagot eredményez, amit még egy kisebb adag vajjal és parmezánnal is megfejelnek. Az olasz vendéglőkben kapható igazán tradicionális rizottók inkább emlékeztetnek egy főzelékre, mint egy tál rizsre.