Szinte mindenki tudja, mi is írtunk már róla, milyen fontos az elegendő alvás kicsiknek, nagyoknak egyaránt. De miért fontos, mennyit alszik a gyerek? Erősíti az immunrendszert, kiegyensúlyozottabbá, nyugodtabbá teszi a gyereket – aki az iskolában is jobban teljesít, ha kipihente magát. Persze mondani mindig könnyebb, mint megvalósítani. És igazából mindegy, hogy csecsemőről beszélünk, vagy egy-két éves gyerekről, óvodásról, kamaszról – minden életkorban találkozhatsz ezzel a nehézséggel. Nagyobb gyerekeknél állhat komoly probléma is a háttérben: iskolai rossz teljesítmény, zaklatás vagy épp az egyre gyakoribb internet- esetleg számítógép-függőség. Ilyen esetekben fontos szakember segítségét kérni.
Ugyanakkor nem mindig ilyen komoly a gond: sokszor csak néhány, életmódbeli rossz szokás jelenti a problémát. Segítünk, hogyan kerüld el ezeket!
Mindig ugyanakkor
Életkortól függetlenül fontos, hogy kialakuljon egy meghatározott napirend. Amennyire lehet, mindennap közel azonos időpontban legyen a vacsora, a fürdés, kisebbeknél az esti mese és a lefekvés. Persze ez nem jelenti azt, hogy egy-egy családi ünnep vagy elhúzódó vendégség, esetleg kamaszoknál egy buli, egy régen várt film, sorozat megnézése ne férne bele. A hangsúly itt azon van, hogy nagyjából legyen egy napirend, amihez igyekszik tartani magát a család. Bármilyen aranyos a kétéves gyerek, amikor 11-kor apa kedvenc dalát énekli, esetleg anyát utánozza, gondolj arra, hogy nem azért ugrabugrál, mert nem fáradt, hanem azért, mert már átesett a holtponton, túlpörgött, emiatt nem tud elaludni. A kamasz pedig könnyen csapdába kerülhet azzal, ha éjszakába nyúlóan netezik, tanul, majd reggel nehezen indul suliba, délután nem bír koncentrálni, ezért inkább szundikál, és megint este kezd neki a leckének.
Rituálék
Este az ágyban csekkolod a Facebookod, olvasol híreket a telefonon? Aztán nehezen tudsz elaludni? Nem csoda, mert a villódzó fények, az impulzusok idegessé tesznek. Képzeld el, egy kisgyerekre milyen hatással vannak ezek az eszközök! Éppen ezért ne engedd, hogy közvetlenül alvás előtt telefonozzon, nyomkodja a tabletet, de a kisebb gyerekeket se ültesd a tévé elé este nyolckor. Próbáljatok meg ráhangolódni az alvásra, megnyugodni. Olvassatok, beszélgessetek, rajzoljatok inkább, a kütyüket pedig kapcsoljátok ki.
A kisebb gyerekek gyakran szoronganak, félnek elválni a szülőktől, ezért alszanak el nehezen. Ezt megkönnyítendő érdemes kitalálni egy nyugtató, altató mesét, dalt, amit minden este elmondasz, elénekelsz a kicsinek, de egy plüssalvóka is segíthet legyőzni a félelmet.
Alvás napközben
A kisebb gyerekek még igénylik a napközbeni alvást és persze szükségük is van rá. Ám figyelj arra, hogy ez ne tolódjon ki nagyon. Ha ugyanis a délutáni és az esti alvás között nem telik el legalább négy óra, akkor ne számíts rá, hogy pár perc alatt elalszik a kicsi. Az éjfél előtti alvás viszont nagyon fontos lenne, ezért kell időben ágyba tenni a gyereket.
Mit egyen?
Tört már rád kajakóma egy kiadós ebéd vagy vacsora után, amikor azt érezted, menten elalszol? Tény, hogy egy lakoma után könnyen elálmosodik az ember, ám ha van is lehetőséged aludni, biztosan nem lesz nyugodt, pihentető a szundi. A gyerekek gyomra pedig még érzékenyebb, ezért fontos, hogy könnyű vacsorát fogyasszanak. De mégis mit? Segítünk! Mutatunk néhány olyan élelmiszert, amely segíti az elalvást.
A banántól jobban alszik a gyerek
A benne található B6-vitamin jó hatással van az idegrendszerre, nyugtat, így mindenképpen hasznos alvás előtt fogyasztani.
Rebeka álompüréje minden kisgyerek álmát szebbé teszi.
Meggy
A meggy tartalmaz természetes melatonint, ami segít az elalvásban. Nyáron frissen fogyasszátok, ilyenkor azonban a meggylé is tökéletes.
A szendvics, esetleg virsli után éhes maradt a gyerek? Ákos villámgyors chiapudingja tökéletes választás.
Tojás
A tojás triptofánt és lecitint tartalmaz, amely csökkenti a stresszt és jótékonyan hat az idegrendszerre.
Sovány túró
A tojáshoz hasonlóan a sovány túrónak is magas a triptofántartalma, így ez is jó vacsora-alapanyag lehet. A túrót elkészítheted sósan, édesen, ahogy a gyerek szereti.
Édes változathoz íme Nóri receptje, a nagyobb gyerekeknek pedig Zé isteni körözöttjét hoztuk.
Langyos tej
Egy pohár langyos, mézes tej, és máris számolhatod a bárányokat? Te is hallottad már ezt a jótanácsot? Nem véletlenül, hiszen a tejtermékek és a méz is tartalmaz olyan hatóanyagot, amely nyugtatja az idegeket és segíti az elalvást.
Gríz
Hiányoltad a felsorolásból a gabonát? Nem kell megijedni, ráadásul nem is akármilyen gabonát ajánlunk, hanem a legtöbb gyerek kedvencét, a grízt. Könnyű vacsorát készítenél, és a legkisebb ellenállást választanád? A legjobb megoldás egy finom tejbegríz. A búzadara melatonint tartalmaz, a tejet meg már nem kell bemutatnunk.
Ha egy kis különlegességre vágytok, készítsétek el Zsolti rántott tejbegrízét, vagy Nóri kókuszos verzióját.
Persze a gyerek ízlésének megfelelően bármit ehettek, ami könnyű, gyorsan emészthető étel, hogy az éjszaka a szervezet számára is a pihenésről szóljon. Így már biztos jól alszik a gyerek!
Mennyi alvásra van szükségük?
1–3 éves kor között: 12-14 óra
3–5 éves kor között: 11-13 óra
5–12 éves kor között: 10-11 óra naponta.
Forrás:
- https://www.kindergesundheit-info.de/themen/schlafen/schlafprobleme/haeufige-probleme/
- https://www.kindergesundheit-info.de/themen/schlafen/1-6-jahre/schlafvoraussetzungen/
- https://eatsmarter.de/ernaehrung/kinderernaehrung/besten-gute-nacht-lebensmittel-fuer-kinder
- https://www.genialetricks.de/lebensmittel-kinder-muede-machen/
Képek: Freepik, Giphy
Ha tetszett a cikk, akkor csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket a Facebookon, és kövessetek minket az Instagramon!