Hozzávalók
- 10 db magozott datolya
- 200 ml forró víz
- 100 g zabpehely (apró szemű)
- 1 ek olvasztott vaj
- 1 ek kakaópor
- 1 ek tej
- 10 - 12 db friss, magozott meggy/cseresznye
- 3 ek kókuszreszelék
Hozzávalók
- 10 db magozott datolya
- 200 ml forró víz
- 100 g zabpehely (apró szemű)
- 1 ek olvasztott vaj
- 1 ek kakaópor
- 1 ek tej
- 10 - 12 db friss, magozott meggy/cseresznye
- 3 ek kókuszreszelék
A kókuszgolyó mindenkinek jár és nem kivétel ez alól a bébi korosztály sem!
Nagyjából 1 órával azelőtt, hogy elkezdenénk elkészíteni az ételt, beáztatjuk a magozott datolyát: vizet forralunk, és felöntjük vele. Állni hagyjuk, amíg megpuhul – legalább egy órát, de így lehet hagyni egész éjszakára. Amikor már puha, leöntjük róla a folyadékot, de nem öntjük ki, ebből 2-3 evőkanállal a puha datolya mellé rakunk, és ezzel együtt turmixoljuk le. Pürés állagot kell elérnünk.
A datolyapépet a zabpehelyre öntjük, jól elkeverjük, majd hozzákeverjük a vajat, a kakaóport és a tejet, és alaposan összedolgozzuk. Ha túl kemény a massza, tehetünk bele még egy kevés tejet. Akkor jó, amikor jól formázható.
Formázás
A kezünkbe veszünk egy kis adagot, kilapítjuk, a közepére meggy- vagy cseresznyeszemet teszünk, és ezzel együtt gombóccá formázzuk. A gombóc lehet kisebb (éppen akkora, hogy elfedje a massza a meggy- vagy cseresznyeszemet), vagy picit nagyobb, ahogyan szeretnénk.
Amikor készen vannak a gombócok, kókuszreszelékbe forgatjuk őket. Jól lehűtjük (kb. 1 óra), és tálaljuk a gyerkőcnek.
- Előkészítési idő: 70 perc
- Főzési idő: 20 perc
- Összesen: 90 perc
TIPP: Nem muszáj tejet használni, lehet helyettesíteni natúr lekvárral is (pl. barack). A kakaópor mennyiségét is csökkenthetjük, ha székrekedésre hajlamos a gyermek.
Vasban dús lesz a finomság, ha nem sima zabpelyhet használunk, hanem vassal dúsított gabonakását, esetleg vassal dúsított babakekszet porrá őrölve.
Ajánlott életkor: Darabos ételt már gond nélkül fogyasztó babáknak, ám egyéni állapotok esetén (pl. bizonyított allergia, evésproblémák, eltérő fejlődés stb.) az étel kínálása előtt keressük fel a szakorvost, a fejlesztő szakembert vagy a házi gyermekorvost!
(Megjegyzés az adagokhoz: a babát igény szerint tápláljuk, azaz ő szabja meg, hogy mennyit kér, illetve kér-e egyáltalán az adott ételből. Ez minden egyes étkezés alkalmával eltérő lehet, a gyermek életkora, állapota, akár kedve szerint változhat. A fenti adag 1 felnőtt és 1 kisgyermek adagjára vonatkozik. Ha a gyermek idősebb, elképzelhető, hogy a mennyiséget növelnünk kell.)
A táplálás jól nyomon követhető a percentilis görbe segítségével, használatával megtudhatjuk, hogy a gyermek elegendő mennyiségű tápanyagot fogyaszt-e (ennek kiértékelésében a szakember segít).
Figyelem! A leírt tanácsok, receptek nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot vagy az egyéni dietetikai tanácsadást. Amennyiben a gyermeknek tünetei vannak, illetve fennáll nála bármilyen betegség (pl. allergia, cöliákia, nyelőcsőgyulladás stb.), vagy eltérő a fejlődése, kérjük, keressétek fel személyesen a házi gyermekorvost, szakorvost, dietetikust.