A konyha hihetetlenül izgalmas terep a gyerekek számára, nem véletlen, hogy már egészen kicsi koruktól nagy érdeklődést mutatnak a konyhai műveletek iránt. Nem szabad azonban megfeledkezni róla, hogy a főzés számos veszélyt rejteget a kicsikre és nagyokra nézve egyaránt. (És itt nem csak a kés-villa-olló szentháromságra kell gondolni…) A megfelelő előkészületek és az alapvető szabályok lefektetése után viszont a család apraja-nagyja önfeledten élvezheti a közös sütés-főzést!
1. Konyhai dress code
Az otthoni főzőcskézéshez persze nem kötelező séfkabátot és szakácssapkát húzni, de van néhány öltözködési szempont, amit nem árt szem előtt tartani. Praktikus nem túl bő ujjú felsőt választani, ami az óvatlan mozdulatoknál sem lóg bele a tányérba, tálba, serpenyőbe. A gyűrűket és karkötőket vegyétek le, hogy ne zavarjanak a munkában, a hosszú hajat pedig érdemes összefogni, felcsatolni. Akárcsak az igazi szakácsok, viseljetek klumpát vagy papucsot, ez jól jön, ha kifröccsenne valami, és akkor is védelmet nyújt, ha véletlenül leesik egy kés vagy olló a pultról. Azt is megbeszélhetjük a kicsikkel, hogy lehetőleg ne a kedvenc ruhadarabjában álljon be kuktáskodni, mert a kötény sem mindig véd a kiszedhetetlen foltoktól.
2. Kötelező kézmosás
Evés előtt is kötelező a kézmosás, és ugyanez igaz a főzésre is! Sőt, nemcsak a konyhába lépés előtt, hanem főzés közben is fontos a többszöri, alapos kézmosás. Bármennyire is szeretik a kicsik bepiszkítani a kezüket, csúnya fertőzéseket előzhettek meg azzal, ha a konyhai feladatok közben is ügyeltek a megfelelő higiéniára. A mosogatószer mellé érdemes bekészíteni egy bőrkímélő kézmosó szappant is, ezzel alaposan sikáljátok át a kis (és nagy) kezeket, főleg akkor, ha nyers hússal is dolgoztok.
3. Kérdés nélkül nincs kóstolás
A kíváncsi kis kezek szeretnek ezt-azt elcsenni a pultról menet közben, és ezzel alapvetően nincs is baj. Főzés, és főleg sütés közben azonban vannak olyan alapanyagok, amiket még a felnőttek számára is veszélyes lehet megkóstolni – gondoljunk csak a nyers süteménytésztára és a szalmonellaveszélyre. Épp ezért már az elején érdemes leszögezni, hogy mindig kérdezzenek, mielőtt bármit a szájukba vennének, és mi is mutassunk példát. A frissen aprított zöldségekből, gyümölcsökből persze bátran szemezgethetnek (arra azért ügyeljetek, hogy a sütibe, kajába is jusson belőlük :D), de a nyers húst vagy tojást tartalmazó keverékekkel legyetek extrán óvatosak!
4. Tiszta a terep?
Nem véletlenül mondogatják a profi séfek is, mennyire fontos, hogy mindig rendben tartsák a pultot maguk körül munka közben. A tiszta, rendezett felület sokkal jobban átlátható, hamarabb megtaláljátok, amire épp szükség van, így elkerülhető a kapkodás és az ebből eredő balesetek. Jó, ha a kicsikben is ez rögzül, ezért próbáljátok tartani a rendet: a kiömlött folyadékot rögtön töröljétek fel, a szennyezett eszközöket tegyétek a mosogatóba, és a menet közben keletkező hulladékot is dobjátok egyből a kukába.
5. A konyha nem játék
A közös sütés-főzés remek móka, de nem szabad összekeverni a játékidővel! Amellett, hogy élvezitek az ételkészítést, fontos tudatosítani a kicsikben, hogy a konyha bizony nem játék. Nagyon fontos, hogy hallgassanak a felnőttek utasításaira és fogadjanak szót, ez az ő biztonságukat is szolgálja. Felügyelet nélkül pedig szigorúan tilos a konyhában ügyködniük! Kisebb gyermekek esetén az alsóbb szekrényeket, fiókokat érdemes gyerekzárral is felszerelni, hogy véletlenül se kerülhessen a kezükbe valami veszélyes dolog akkor, amikor leveszed róluk a szemedet pár percre.
6. Állj készen minden eshetőségre
A legnagyobb körültekintés ellenére is bármikor beüthet a krach. A kisebb balesetek esélyét sosem lehet a nullára csökkenteni, ezért érdemes felkészülni az esetleges sérülések ellátására is. Legyen kéznél sebtapasz, kötözőszer, sebfertőtlenítő, amivel elláthatod a kisebb vágásokat, égési sérüléseket. Ilyenkor próbáld megőrizni a nyugalmadat, ez a kicsinek is segít hamarabb megnyugodni. Ha pedig nagyobb a baj, irány a sürgősségi! Utána közösen is átbeszélhetitek, legközelebb mire érdemes figyelni, hogy elkerüljétek a bibiket.
Ha tetszett a cikk, akkor csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket Facebookon, kövessetek minket Instagramon és Tiktokon!