Különböző cseppek, vitaminok – biztos te is ilyesmikre gondolsz, ha a immunerősítésről van szó. Ám van néhány egyéb – olcsóbb – mód is arra, hogy segíts elkerülni a betegségeket. A felső tagozatos gyerekekkel, kamaszokkal talán könnyebben meg tudod értetni, miért fontos az immunrendszer erősítése, és így meg is fogadják a tanácsokat, be is szedik a vitaminokat, stb. Az óvodásoknál, kisiskolásoknál ez nehezebben megy, így itt mindenképpen nagyobb odafigyelésre, néha még kreativitásra is szükséged lehet. Ebben segítünk most!
Egészséges táplálkozás
Az ásványi anyagokat, nyomelemeket, vitaminokat – mint pl. C-vitamin, cink – tartalmazó élelmiszerek fokozzák az immunrendszer működését. Építsd be ezeket a mindennapi táplálkozásotokba, segíteni fognak a bacik legyőzésében. Persze sok gyerek válogatós, így nem egyszerű beléjük rimánkodni néhány egészséges falatot, ám némi kreativitással biztosan sikerülni fog. Cinktartalmú ételek például a diófélék, a halak, a húsfélék, a hüvelyesek, a tejtermékek, a brokkoli, a tojás, a kakaó és a magas kakaótartalmú csokoládé. A C-vitamin-tartalmú ételek közé is bekerül a brokkoli, de rajta kívül többek között a kelbimbó, a karfiol, a narancs, az ananász, a kivi és a paprika is helyet kap.
Hogyan vedd rá a gyereket, hogy ezeket megegye, megigya?
A legegyszerűbb, ha közösen facsartok narancslét, és reggelente azt issza a gyerek. Ezenkívül az alábbi receptekkel is meghozhatod a kedvét:
Egy finom kalács és egy pohár tej vagy kakaó? Nincs gyerek, aki ennek ellen tudna állni, szóval, készítsd el Zsolti finomságát, és kínáld meg vele a gyereked:
De Zsolti tripla sajtos gofriszendvicsével sem foghatsz mellé egy hétvégi reggelinél:
Nóri zöldséges, tojásos lepénye is alkalmas arra, hogy a gyerek megegye a zöldséget:
Lilla narancskrémje is biztos siker lesz, már csak a színe miatt is:
Ezt a hawaii pizzát akár tévénézés közben is elfogyaszthatjátok:
De Lilla gyümölcsös sütijével is elvarázsolhatod a családod:
Friss levegő
Az immunrendszer erősítésének legegyszerűbb módja, ha mindennap legalább egy órát a friss levegőn töltötök. Lehet hó, szél, hideg vagy épp kellemes, napos idő – persze megfelelő öltözékben –, érdemes kivinni a kicsit az udvarra, parkba, játszótérre, de a nagyobb gyerekkel kirándulhattok, sétálhattok is egyet. Az oxigéndús, kinti levegő gyorsítja az anyagcserét, és jót tesz a vérkeringésnek is. Arról nem is beszélve, hogy egy kiadós séta után megnő a gyerek étvágya, a korábban ajánlott egészséges ételeket is biztos szívesebben megeszi majd, a levegő hatására pedig könnyebben megy az elalvás is (ami szintén nagyon fontos).
Rendszeres mozgás is jót tesz az immunrendszerrel
Mindenki tudja, hogy a sport mennyire fontos az egészség megőrzése érdekében. A gyerekeknél különösen az, hiszen minél korábban szokik hozzá a rendszeres testmozgáshoz, annál nagyobb az esély rá, hogy felnőttként is része marad a mindennapjainak. Hogyan vedd rá a mozgásra? Nem kell feltétlenül befizetett sportfoglalkozásra gondolni – bár a nagyobb gyerekeknél a társak, a rendszeresség sokat segíthet –, a kisebbeknél a szabad játék, futkározás is hasznos. Ám jó megoldás az is, ha a szülővel együtt tornáznak, bohóckodnak otthon, esetleg sétálni, kirándulni mennek (itt ugye mindjárt két legyet üthetsz egy csapásra, hiszen a friss levegőt is kipipálhatod). De már az is sokat segít, ha az oviból, suliból gyalog mentek haza, pláne, mert így még beszélgetni is lesz időtök.
Elegendő alvás is szükséges az immunrendszer erősítéséhez
Felnőttként ki ne álmodozott volna arról – gondolj egy fárasztó, meetingekkel teli napra –, milyen jó lenne ebéd után aludni egyet, esetleg este nyolckor a főzés, pakolás, házi feladat kikérdezése helyett csak bebújni a jó meleg ágyba. A felnőttekkel ellentétben a gyerekek egy részének azonban mumusnak számít az alvás. Ők szívesebben bohóckodnak még akár este tízkor is az ágyban. (Néha jó lenne tudni, honnan van ehhez energiájuk, igaz?) Ám bármennyire is viccesnek találod, ahogy ugrál, énekel, produkálja magát, ne hagyd magad megvezetni. Egy gyereknek fontos, hogy időben lefeküdjön, és jusson elég ideje az alvásra. Életkortól függően 8-10, de akár 12 órára is szükségük lehet. A kisebbeknek 8 órakor, míg a nagyobbaknak, iskolásoknak legkésőbb 9 órakor ágyban a helyük, sőt még a kamaszoknak sem tesz jót, ha éjfélkor még telefonoznak. A kialvatlanság miatt ugyanis a gyerek nemcsak fáradt, nyűgös lesz másnap a suliban, oviban, és nem tud úgy teljesíteni, ahogy szeretnétek, de a betegségekre is fogékonyabb lesz.
Stressz nélkül könnyebb
Azt mindenki tapasztalja, hogy bizony egy stresszes munkanap után fáradt, enervált lesz, ha pedig a stressz rendszeres az életében, akkor gyakrabban lesz beteg. Nincs ez másként az iskolás gyerekeknél sem. Persze felmerül a kérdés: milyen stressz éri a gyereket egy felnőtthöz képest? Nyilván nem lehet összehasonlítani a kettőt, ám a gyerek is stresszként éli meg a feleléseket, dolgozatokat, a túlzott fegyelmet, és persze a sok-sok különórát, szakkört, nyelvtanfolyamot, felkészítőt vagy akár a felvételit, ahogy az otthoni túlzott követelményrendszer is kikezdheti a szervezetét. Fontos, hogy ne támassz túlzott elvárásokat vele szemben, és az is lényeges, hogy legyen szabadideje, amikor azt csinál, amit csak akar. Gondolj bele, mennyit olvasunk az anyukák énidejéről, és szülőként mennyire vágyunk rá mi magunk is! Nincs ez másként a gyerekeknél sem. Nekik is szükségük van a lustálkodásra, a kedvük szerinti időtöltésre, sőt az unatkozásra is.
Kell egy kis kosz az immunerősítéshez
Jó, jó, tudjuk, hogy a mostani vírusos időszakban mennyire fontos a rendszeres kézmosás, a fertőtlenítés, pl. egy buszos utazás vagy vásárlás után, de azért túlzásba sem szabad esni. Akár hiszed, akár nem, a kosz fokozza a gyerek immunrendszerének a működését. A kisebb gyereket nyugodtan engedd homokozni, sárban tapicskolni, fűben, hóban gurulni, de az sem baj, ha nem kezdesz fertőtlenítő felmosásba minden egyes alkalommal, amikor a kicsi leül a padlóra játszani.
+ 1 Lelki kiegyensúlyozottság
A lelki problémák és a pszichikai terhelés nemcsak rosszkedvűvé teszik az embert, de bizony negatív hatással is vannak az immunrendszer működésére. A legfontosabb, hogy otthon, a családban nyugodt körülmények legyenek. Az immunerősítés szempontjából is kulcs a sok szeretet, a nevetés, a közelség, a biztonság.
Ha tetszett a cikk, akkor csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket a Facebookon, és kövessetek minket az Instagramon!
Képek: Freepik, Giphy
Források:
https://www.aok.de/pk/magazin/familie/eltern/fuer-ein-starkes-immunsystem-bei-kindern/
https://www.orthomol.com/de-de/lebenswelten/immunsystem/immunsystem-staerken-bei-kindern