Már írtam nektek korábban a komposztálásom történetéről. Ebben a cikkben részletesen olvashattok róla, hogyan vágtam bele a kerti komposztálásba, amit végül is sikeres projektnek mondanék, hiszen az elmúlt két évben elég sok komposzt keletkezett. Ennek egy része már értékes termőföld, és lehet bele szuper módon ültetni. Így jött az ötlet, hogy kellene nekem egy magaságyás, amibe kihordhatom a keletkezett földet, hogy aztán palántákat ültessek bele.
Időközben a palánták is adottak voltak, hiszen hiába intettelek titeket is óva attól, hogy magokat szórjatok a komposztba, nehéz elkerülni. Így végül egy nagy eső után rengeteg cuki sütőtök-, cukkini- és krumplipalántám lett. Sajnáltam őket kidobni, így jött a magaságyás ötlete, amibe átültetem őket.
Magaságyás ingyen és szerelés nélkül
Igen gyorsan, még az utcában meglett a magaságyás, a férjem szúrta ki, haza is cipelte, és be is állítottuk a helyére. Szebb lesz majd, ha lefestem, de én így is elégedett vagyok, és még szerelni sem kellett. Ezután nem volt más dolgom, mint a komposztból óvatosan, gyökerestől kiszedni a palántákat. Még egyszer jól átforgattam a komposztot, és főleg az aljáról elkezdtem áthordani a földet a lábába, amikor már majdnem megtelt, beletettem a palántákat is, és jól meg is öntöztem.
Két legyet ütöttem egy csapásra, sőt hármat, hiszen lett egy magaságyásom, csökkent a komposztládában lévő komposzt mennyisége, és még palántáim is lettek. Ráadásul igazi zero waste palántákról van szó, amik magról nőttek, nem kellett őket műanyag cserépben megvásárolni.
Szép cserepek is lettek
A lomtalanításos beszerző körutamat folytatva a szomszéd utcában rengeteg cserepet is találtam kirakva. Nagyon szeretem a régi cserepeket, amiknek már hangulata van, ellenben utálom a műanyagot, így ezeknek különösen megörültem. Az árnyékliliom köré építettem a cserepekből egy hangulatos sarkot, ebbe is a komposztból hordtam földet, amit azért egy kis virágfölddel elkevertem, és ebbe kerültek a virágpalánták.
Mint látjátok, teljes zero waste módon lett tehát egy magaságyásom és egy kis virágoskertem is. A módszer nem csak környezetbarát: rengeteg pénzt is spóroltam, hiszen se magaságyást, se földet, se palántát nem kellett vennem. Amúgy kezdetnek javaslom még a fa zöldséges rekeszeket is, abban is el lehet kezdeni a palántázást, ha nem vennétek rögtön óriási magyaságyásokat.
A zero waste jegyében amúgy ültetni mindenben lehet, gumicsizmától kezdve lyukas locsolókannáig, én mondjuk ezekért annyira nem vagyok oda, de nagyon fel tudja dobni a kertet az biztos. Arra vigyázzatok, hogy bármibe ültettek, a víz elfolyását alul biztosítani kell.
Ha érdekel a balkonkertészet, kövesd az SK KonyhaKert rovatát, mert sok hasznos tippel és videóval érkezünk a témában!
Ha tetszett a cikk, akkor csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket a Facebookon, és kövessetek minket az Instagramon!