Edit és Tamás 12 évig éltek Angliában, Londonban és Bath-ban, ott született meg kislányuk is, akinek érkezése végső lökést adott nekik a hazatéréshez. Egyértelmű volt számukra, hogy csak itthon tudnak saját vállalkozásba belevágni, ami már régi vágyuk volt. Mindkettőjüknek van balatoni kötődése, éppen ezért egyértelmű volt, hogy ők is ideköltöznek.
Tamás szakács, és nem névtelen londoni helyeken főzött, hanem komoly referenciával rendelkező éttermekben, például Gordon Ramsay és Angela Hartnett éttermeiben, emellett Martin Blunos, Michelin-csillagos séf mellett is. Ő többek között arról híres, hogy főzött már a királynőre is. Edit pedig cukrász, a Mór24-ben is ő készíti a desszerteket. Persze Editre és Tamásra nem csak az angol gasztronómia hatott: végigutazták a fél világot. Hátizsákkal végigjárták Ázsiát, Thaiföldön, Malajziában, Indonéziában és Szumátrán is jártak. Megkóstoltak mindent, még néhány rosszullétet is bevállalva. Tamás önkéntesként fél évet dolgozott Indiában, itt is igyekezett minden street food ételt felvonultató piacot végigenni.
Meglátni és megszeretni
Hazatérésük után kis gasztrovállalkozásban gondolkodtak, éttermet nem akartak nyitni, hiszen tudják, milyen nagy munka egy saját helyet üzemeltetni. De aztán elsétáltak a Jókai Mór utca 24-ben üresen álló helyiség előtt, és azonnal meglátták benne, amit kerestek. Egyrészt tetszett nekik a helyiség és a hozzá kapcsolódó kert, másrészt alkalmas volt arra, hogy Tamás a közönség előtt egy látványkonyhában mutassa meg a tudását. És a tavaly megnyitott Mór24-be minden eddigi élettapasztalatukat beletették. Bennük is felmerült persze, hogy Tamás egyedi koncepciója és egyéni ízvilága jobban érvényesülne egy fővárosi helyen, de egyrészt szerettek volna a maguk urai lenni, másrészt nem akartak messzire kerülni a nagyszülőktől sem, akik sokat segítenek.
Kis tányérok, nagy ízek
Az úgynevezett ‘small plates’ koncepció itthon még viszonylag ismeretlen, pedig fantasztikus dolog. Nekem mindig probléma egy étteremben, hogy szeretnék minél több mindent megkóstolni, de mivel már egyetlen főételtől is teljesen jóllakom, soha nincs rá lehetőségem. Pontosan ezt orvosolják a kis tányérok, amik tulajdonképpen kis adag főételeket takarnak. Erre nem megfelelő a tapas szó sem, hiszen azok nem szépen tálalt ételek. A ‘small plates’ Angliában és Amerikában már egy ideje a legdivatosabb irányzat, és Tamás ezt szeretné itthon is meghonosítani. Hagyományosan nagy, közösségi étkezéseket tesz lehetővé, amikor az egész társaság kirendel jó néhány tányért, majd a beszélgetés közben mindent megosztanak, és együtt kóstolnak. Így az étkezés még élményszerűbbé válik, és nagyobb hangsúly lehet az ízeken is.
Az éttermet a saját ízlésük szerint rendezték be, dekorálták, és tavaly nyár közepén nyitott meg a Mór24. Kis csapattal indultak, szinte nulla marketinggel, azt szerették volna, ha organikusan indul be a hely, és ez így is történt. Minden hónap egyre jobban sikerült, az október volt a legerősebb hónapjuk (erősebb, mint a nyár, ami ugye a Balatonnál nagy szó), de aztán novemberben be kellett zárni, és csak most nyitottak újra. Én azonnal beleszerettem az egész helybe, és egy kicsit Editbe és Tamásba is, annyira fantasztikus, amit csinálnak. Olyan egyedi helyet hoztak létre – élményben és ízvilágban is -, amihez foghatót tényleg csak keveset láttam itthon.
Tamás és Edit abszolút az újhullám képviselői minden értelemben, mégis természetes a stílus, amit képviselnek, semmi feszengősség, semmi megjátszás nincs benne. Tamás olyan sebességgel készíti a fogásokat, mint a szélvész, nem véletlen egyébként, hogy a pult mellett is lehet ülni, ahonnan végigkövethetjük, hogyan készülnek az ételek. De ha valaki egy kissé csendesebb helyre vágyik, arra is van lehetőség.
Helyben készülő, egyedi fogások
Minden kaját imádtam náluk! Van némi állandó választék, de az étlap hetente változik. Már az előételek és a bor mellé kérhető snackek is különlegesek, hiszen a mogyorót például Tamás maga fűszerezi, a kovászos kenyeret is ő süti. Nagyon népszerű fogásuk a hummusz, de ezt most kihagytam, és rögtön a lazacra ugrottam. Ugyan, ki nem evett már lazacot, legyint most mindenki, de ez nagy hiba! Hiszen itt tényleg mindent Tamás készít, az összes mártást, fűszerkeveréket, szószokat, és még a lazacot is ő pácolja.
A hozzá kínált céklás tormával nagyon jól passzolt, a kaporolaj pedig igazi különlegesség – rögtön nagy kedvencem lett. Utána kóstoltam egy spárgát, aminek most hála istennek szezonja van, és Tomi nem bonyolítja túl – ez szintén fantasztikus benne. Nem spiláz túl egy alapanyagot, ha nem szükséges. A spárgát grillezi, készít hozzá egy medvehagymás pesztót, és megszórja pisztáciával. Nagy rajongója vagyok a vega ételeknek, de azért az oldalast se hagyjátok ki semmiképpen! Ehhez Tamás fekete fokhagymás-misós mártást kínál, ami nagyon selymes, egyedi ízt ad neki.
Legnagyobb kedvencem a sült kovász
És jöjjön a legnagyobb attrakció, a sült kovász! Nem csoda, ha még nem hallottatok róla, én sem, de ellennék ezen pár napig, igaz, amúgy is kenyérmániás vagyok. Tamás a saját kovászából készíti természetesen, amit többször megetet, majd amikor megkel, egyszerűen serpenyőben kisüti. Úgy néz ki, mint egy spanyol tortilla, alaposan megpirulva, tejfölbe mártogatva lehet fogyasztani. Kortyoltam hozzá egy kis natúrbort, annyira isteni volt, hogy már csak ezért az egy kajáért is simán visszamennék.
Tamás bevállal azért lazább street foodokat is – ezt hozta magával Ázsiából is. Készít hamburgert vagy éppen cevapcicit, ami az egyik legnépszerűbb fogás, de néha előkerül a rántott disznósajt is. Az ételeket a natúr borbár koncepcióval egészítik ki, ami itthon még szintén nem egy bejáratott dolog. Az ár-érték arányra a Mór24-ben egészen biztosan nem lehet panasz. Fejenként 5-6 ezer forintból meg lehet náluk vacsorázni, és abban már bor is van. Ha ketten mentek, bátran rendeljetek három- vagy négyféle ételt, és osztozzatok mindenen!
Nekem egyedül a belső tér nem jött be annyira, túl sötét, én szeretem a kissé színesebb tereket, de tudom, hogy most ez a trend, és maximálisan ízléses is. A Mór24 Európában bárhol megállná a helyét. Igazán szerencsésnek érezhetjük magunkat, hogy Tamás és Edit éppen a Balatont választotta. Sokkal gazdagabb lett tőlük a régió.
8230 Balatonfüred, Jókai Mór utca 24.
Ha tetszett a cikk, akkor csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket a Facebookon, és kövessetek minket az Instagramon!