Laktózmentes
Hozzávalók
- 245 g csicseriborsó (konzerv)
- ½ db fehér hagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 120 g darált pulykacomb
- 1 db tojás
- 50 g zsemlemorzsa
- ½ db bio/kezeletlen citrom
- összesen 1,5 tk őrölt kömény, őrölt pirospaprika, őrölt kurkuma
- 6 levél friss bazsalikom
- 1 ek tahini* (1 éves életkor felett)
- ½ ek olívaolaj
- 1 csipet só és bors (1 éves életkor felett)
- 100 g kuszkusz
Hozzávalók
- 245 g csicseriborsó (konzerv)
- ½ db fehér hagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 120 g darált pulykacomb
- 1 db tojás
- 50 g zsemlemorzsa
- ½ db bio/kezeletlen citrom
- összesen 1,5 tk őrölt kömény, őrölt pirospaprika, őrölt kurkuma
- 6 levél friss bazsalikom
- 1 ek tahini* (1 éves életkor felett)
- ½ ek olívaolaj
- 1 csipet só és bors (1 éves életkor felett)
- 100 g kuszkusz
A csicseriborsót lecsepegtetjük, folyó víz alatt alaposan leöblítjük, majd 120 g-ot leturmixolunk belőle. Amikor már majdnem kész, mehet mellé a turmixgépbe a hagyma és a fokhagyma is, ezeket is teljesen leturmixoljuk.
A csicseriborsós-hagymás masszát egy keverőtálba tesszük, és hozzákeverjük a darált húst, a tojást, a zsemlemorzsát, a citrom lereszelt héját és a fűszereket. Jól elkeverjük, majd korongokat formázunk belőle, amiket kissé ellapítunk a tenyerünkkel. Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük a fasírtokat, és betoljuk a 180 fokra előmelegített sütőbe kb. 30 percre. Egyet fordítunk rajtuk félidőben.
Amíg a fasírt sül, elkészítjük a mártást és a kuszkuszt. Botmixerrel lepürésítjük a maradék csicseriborsót (125 g) és a bazsalikomot a fél citrom levével, majd egy kis tálba tesszük, és hozzákeverjük a tahinit, az olívaolajat és – ha 1 éves kor feletti a baba – pici sót, pici borsot.
A kuszkuszhoz ugyanannyi mennyiségű (100 g) vizet forralunk, ráöntjük, és lefedjük 5 percre, majd villával alaposan elkeverjük.
TIPP: A kuszkuszra tehetünk egy picit a humuszból, hogy egy kicsit összetartsa, így a kezdő evők számára sokkal könnyebb fogyasztani. Ha a baba még marokfogással fog, a korongok helyett hengereket is formázhatunk a masszából, azt ugyanis könnyebben meg tudja majd tartani.
FONTOS:
*A tahini szezámmagból és olajból álló krém. Allergiás reakciót okozhat, mint minden étel, de egy kicsit elővigyázatosabbnak kell vele lennünk a hozzátáplálás alatt. 2 éves kor előtt jellemzőbb az allergia jelentkezése, és sok érintett kisgyermek 3 éves korára „kinövi”.
Allergiás reakciót jelezhet az étel elfogyasztása után az enyhe szájviszketés, a csalánkiütés, súlyos esetben az anafilaxiás, életveszélyes reakció. A legújabb nemzetközi ajánlások alapján az ételallergének bevezetendők a babának is 1 éves kora előtt, de azt kérjük – a szezámmagot tartalmazó ételek esetében különösen –, hogy bevezetés előtt konzultáljunk a gyermekorvossal, vagy ha a gyermek érintett, az allergológussal. 1 éves kor alatt ez az étel a szezámmagpaszta (tahini) nélkül is elkészíthető.
Ajánlott életkor:
Darabos ételt már gond nélkül fogyasztó babáknak (a tahinit, a sót elhagyva a receptből). Egyéni állapotok esetén (pl. bizonyított allergia, evésproblémák, eltérő fejlődés stb.) az étel kínálása előtt keressük fel a szakorvost, a fejlesztő szakembert, illetve a házi gyermekorvost!
Ha tetszett a marokkói pulykafasírt receptje, akkor nézzetek szét az SK KIDS rovatunkban, vagy csatlakozzatok a Gyerekmenü Facebook-csoportunkhoz, csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket a Facebookon, és kövessetek minket az Instagramon!
Figyelem! A leírt tanácsok, receptek nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, vagy az egyéni dietetikai tanácsadást. Amennyiben a gyermeknek tünetei vannak, illetve fennáll nála bármilyen betegség (pl. allergia, cöliákia, nyelőcsőgyulladás stb.), vagy eltérő a fejlődése, kérjük, keressétek fel személyesen a házi gyermekorvost, szakorvost, dietetikust.
(Megjegyzés az adagokhoz: a babát igény szerint tápláljuk, azaz ő szabja meg, hogy mennyit kér, illetve kér-e egyáltalán az adott ételből. Ez minden egyes étkezés alkalmával eltérő lehet, a gyermek életkora, állapota, akár kedve szerint változhat. A fenti mennyiség 1 felnőtt és 1 kisgyermek adagjára vonatkozik. Ha a gyermek idősebb, elképzelhető, hogy a mennyiség növelendő.)
A táplálás jól nyomon követhető a percentilis görbe segítségével, használatával megtudhatjuk, hogy a gyermek elegendő mennyiségű tápanyagot fogyaszt-e (ennek kiértékelésében a szakember segít).