A legjobbakkal is megesik, hogy a kelleténél jóval több falat csúszik le, és a jóllakottság helyett inkább az émelygés kerülget. Ilyenkor sajnos már nem segít, ha kigombolod a nadrágodat vagy meglazítod az övedet… Mutatjuk, milyen módszerek segítenek leküzdeni a túlevés kellemetlen tüneteit!
Kerüld a kanapét túlevés után
Bármennyire is csábító, hogy tele hassal eldőlj a kanapén vagy az ágyon és szundíts egy jót, ne tedd! Fekvő helyzetben a gyomor tartalma könnyebben megtalálja a visszautat a nyelőcsőbe. A sok étel miatt fokozódik a nyomás a hasban, ami feszíti a gyomor és a nyelőcső találkozásánál lévő záróizmot. Így aztán sanszos, hogy egy csúnya gyomorégés ébresztene fel az álomból. Arról nem is beszélve, hogy egy kiadós evés után az alvás minősége is sokkal rosszabb.
Jót tesz a könnyű mozgás
Fekvés helyett jobban járunk, ha ilyenkor valamilyen könnyű mozgást végzünk. A legjobb, ha sétálsz egy nagyot – szakértők szerint már 10 perc séta segíti a gyomorban felhalmozódott étel megindulását az emésztőrendszer alsóbb szakaszaiba. Vagyis mire hazaérsz, már sokkal könnyebbnek fogod érezni magad, megszűnik a „nehéz kő van a gyomromban” érzés.
A megterhelő, ugrásokkal és szökellésekkel járó mozgásformákat viszont érdemes kerülni tele hassal, ha nem szeretnéd, hogy az elfogyasztott étel 180 fokos fordulatot vegyen.
Jöhet a víz!
Természetesen nem az úszásra gondolunk, hiszen ahogy anyukáinktól annak idején megtanultuk: evés után fél óráig nincs csobbanás! Pohárba töltve viszont nagyon is jöhet a víz akkor, ha túletted magad. Az ivás segít „mozgásban tartani” az emésztőrendszert, szabad utat biztosít az elfogyasztott étel továbbhaladásához, és megelőzi a székrekedést. Arra figyelj, hogy ha túletted magad, ne egyszerre dönts le egy nagy pohár vizet, mert az csak fokozza a feszítő érzést a hasban. Helyette apró, kis kortyokban fogyaszd a szénsavmentes vizet.
Túlevés után koplalás? Nem jó taktika
Amikor úgy érzed, hogy dugig tele vagy, könnyű átesni a ló túloldalára és kijelenteni: holnap egy falatot sem fogok enni, az tuti! Ezzel azonban csak ördögi körbe hajszolod magad. A koplalás után előbb-utóbb úgyis rád tör a farkaséhség, jön az újabb habzsolás, aminek megint túlevés lesz a vége. A gyomor szépen megbirkózik majd az elfogyasztott étellel, úgyhogy a legjobb, amit tehetsz, ha visszatérsz a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz.
Ne hagyd ki a soron következő étkezést, csak válassz könnyen emészthető fogást, például egy könnyű salátát vagy egy zöldséges levest. Ezek nem telítenek el annyira, de hozzájuthatsz minden szükséges vitaminhoz és tápanyaghoz belőlük.
Túl(t)etted magad rajta?
Teljesen felesleges ostorozni magad: mindenkivel előfordul, hogy alkalomadtán túlzásba esik, és a kelleténél jóval többet eszik. A túlevés tünetei önmagukban is elég kellemetlenek, semmi szükség arra, hogy ezt még egy jó nagy adag lelkifurdalással is megfejeld.
Ha simán csak arról van szó, hogy a kedvenc kajádnak nem tudtál ellenállni, vagy a vendégségben szedtél egyszer-kétszer többször, mint szoktál, akkor egyszerűen lépj túl rajta. De ha rendszeresen előfordul, hogy nekiesel a hűtőnek, és megeszel mindent, amit csak találsz, esetleg azt is észreveszed, hogy a túlevés bizonyos érzésekhez, lelkiállapothoz kapcsolódik, akkor légy résen! Érdemes segítséget kérni egy szakembertől, mert könnyen lehet, hogy evészavarral van dolgod.
Ha tetszett a túlevés témájú cikk, akkor csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket Facebookon, kövessetek minket Instagramon és Tiktokon! Ha nem éritek be ennyivel, akkor irány a rendszeresen frissülő Pinterest-profilunk, vagy a naponta izgalmas anyagokkal jelentkező Viber-csatornánk!