Hozzávalók
- 50 g vassal dúsított baba gabonapor (vagy babakeksz porrá őrölve)
- 150 ml babavíz
- 40 g mangóhús
- 30 g görög joghurt
- 1 tk biomandarin- vagy -narancslé (elhagyható)
Hozzávalók
- 50 g vassal dúsított baba gabonapor (vagy babakeksz porrá őrölve)
- 150 ml babavíz
- 40 g mangóhús
- 30 g görög joghurt
- 1 tk biomandarin- vagy -narancslé (elhagyható)
A mangópüréhez a gabonapépet kimérjük, és felöltjük a babavízzel. Jól elkeverjük, és pár percig állni hagyjuk, amíg beszívja a folyadékot.
Felvágjuk a mangót, és a turmixgépbe dobjuk. Melléöntjük a görög joghurtot és egy pici narancslevet, majd teljesen simára pürésítjük.
A mangós mixet elkeverjük a gabonakásával, majd hidegen vagy szobahőmérsékleten tálaljuk.
Elkészítés: 15 perc
TIPP: A mangó hajlamos megromlani, túlérni, ilyenkor ne kínáljuk a gyerkőcnek. Hámozzuk meg, és ha ecetes szagú, dobjuk ki. Az érett mangó puha, könnyű hámozni, sárga a húsa, és a legjobb, hogy nem igazán kell hőkezelni. Éretlenül is hazavihetjük, ebben az esetben 1-2 egyéb gyümölcs (pl. banán) mellett napokon belül utóérik, megpuhul. Zölden, keményen hasfájást okozhat.
+ 1: Mangó helyett használhatunk barackot, meggyet vagy körtét is!
Ajánlott életkor:
A hozzátáplálás kezdetétől, ám egyéni állapotok esetén (pl. bizonyított allergia, evésproblémák, eltérő fejlődés stb.) az étel kínálása előtt keressük fel a szakorvost, fejlesztő szakembert vagy a házi gyermekorvost!
Mindig friss pürét tegyünk el a hűtőbe, olyan semmiképpen ne, amelyhez hozzáért a baba szájából a kanál. Lehet az ételből dupla adagot készíteni, és hűtőben tárolni 1-2 napig.
Figyelem! A leírt tanácsok, receptek nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot vagy az egyéni dietetikai tanácsadást. Amennyiben a gyermeknek tünetei vannak, illetve fennáll nála bármilyen betegség (pl. allergia, cöliákia, nyelőcsőgyulladás stb.), vagy eltérő a fejlődése, kérjük, keressétek fel személyesen a házi gyermekorvost, szakorvost, dietetikust.
(Megjegyzés az adagokhoz: a babát igény szerint tápláljuk, azaz ő szabja meg, hogy mennyit kér, illetve kér-e egyáltalán az adott ételből. Ez minden egyes étkezés alkalmával eltérő lehet, a baba életkora, állapota, akár kedve szerint változhat. Ha kiköpi a pürét, azzal nem csak azt fejezi ki, hogy nem ízlik neki (lehet, hogy nem tetszik neki a hőmérséklet vagy az állag, egy reflex is okozhatja stb.). Hagyatkozzunk a jelzéseire, mutatni fogja, ha nem kér többet (pl. elfordul, becsukja a száját, eltolja a kanalat stb.).
A fenti adag 200 g készételre vonatkozik, amely irányadó mennyiség egy 6 hónapos babának. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes baba ennyit fog enni, ez csupán egy kiindulási alap. Ha a baba idősebb, elképzelhető, hogy a mennyiséget növelnünk kell, készítsünk dupla vagy másfélszeres adagot, és a maradékot rakjuk el későbbre. A táplálás jól nyomon követhető a percentilis görbe segítségével, használatával megtudhatjuk, hogy a gyermek elegendő mennyiségű tápanyagot fogyaszt-e (ennek kiértékelésében a szakember segít).