Balkonkertészet START!
4 must have kerti szerszám
Ha most vágtál bele a teraszon vagy a tetőkerten a zöldségtermesztésbe, fűszernövény-gondozásba, van néhány olyan eszköz, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy ne okozzon már az elején csalódást a kertészkedés. Amint belejössz a dologba, úgyis sorra akarod majd megvásárolni a jobbnál jobb cuccokat, amikkel még eredményesebb kertésszé válhatsz.
Először is egy minőségi, rugalmas anyagú, csúszásmentes felületű #1 védőkesztyűre lesz szükséged, olyanra, ami kényelmes, mégis védi a kezedet. Nem hiányozhat otthonról egy masszív #2 öntözőkanna és/vagy egy kézi permetező sem. Előbbiből részesítsd előnyben a műanyag változatot, mert sokkal tartósabb, mint a fémből készült. Utóbbit remekül használhatod a magas páratartalomért rajongó mediterrán növények esetében, és a növény kondicionálók, erősítők kijuttatásakor is jól jön majd. Ne sajnáld a pénzt egy minőségi, kényelmes fogású #3 metszőollóra, amit sokszínűen használhatsz mind a teraszon nevelt, mind a szobanövények esetében. Szintén jó, ha beszerzel egy #4 kézi ültetőlapátot, ami a vetésnél, az ültetésnél és az átültetésnél lesz hasznos.
SK tipp: Bár a legtöbben hozzászoktunk, hogy szinte mindent online rendelünk meg, de a kerti eszközök beszerzésekor érdemes kipróbálnod a metszőollót, felpróbálnod a kerti kesztyűt, hogy a számodra legkényelmesebbet tudd választani.
Készülj fel a kertészkedésre!
Mielőtt kertészként váltanád meg a világot, mindenképp szánj időt a tervezésre! Légy tisztában a teraszod fekvésével, hogy napos és meleg, déli fekvésű, esetleg főként árnyékos, keleti, északi fekvésű helyről van-e szó. Ennek a növények kiválasztásakor mindenképp döntő szerepe lesz. A mediterrán fűszernövények, a paradicsom, a paprika, az uborka, a cukkini meleg- és napfényigényes. Jól érzi magát árnyékosabb helyen a citromfű, a különböző menták, a rukkola, a mángold és a spenót.
Nemcsak a kertről, a balkonról is érdemes egy egyszerű, méretarányos rajzot készítened, amin berajzolod az egyes cserepek, balkonládák, esetleg néhány magaságyás helyét. Ha tudod, hogy hány cserépre lesz szükséged, sokkal egyszerűbben kiszámolhatod a megfelelő földmennyiséget, és azt is, nagyjából hány növényt tudsz majd elültetni. Szűkebb balkonokon ne csak vízszintesen, hanem függőlegesen is gondolkozz! Készíts egy ,,ehető falat”, simán termeszthetsz egy polcon vagy egy raklapból kialakított emeletes ágyásban.
A balkonkertészet első évét kezdd könnyen termeszthető növényekkel!
Hogy ne menjen el a kedved az egésztől, az elején érdemes olyan növények ültetésével kezdened, amik nem igényelnek extra gondozást. A nagyobb kertészetekben sok zöldségféléből, számtalan fűszernövényből válogathatsz. Persze ültethetnél dísznövényeket, muskátlit vagy petúniát is, de abban mi a poén, ha a végén nem tudod majd megenni?! Szinte gyerekjáték a termesztése a paradicsomnak, a paprikának, a chilinek, a szamócának (bizony, teraszon is lehet földieper-ültetvényed!), a mángoldnak, a spenótnak, a különböző fűszer- és gyógynövényeknek, sőt, az olyan ehető virágoknak is, mint például a búzavirág, a sarkantyúka, a körömvirág vagy a bársonyvirág.
Ha palántát vásárolsz, ügyelj rá, hogy egészséges, élénkzöld, lehetőleg földlabdás (cserepes) növényeket vásárolj! A palántákat termelői piacokon, növényvásárokon, kertészetekben tudod megvenni, ahonnan a legjobb egy kosárban hazavinni a szerzeményeket. Semmiképp ne tedd a növényeket nejlonszatyorba, és amint hazaértél, öntözd meg alaposan a földjüket!
Miben termessz?
Hogy egy teraszon, balkonon miben is tudsz növényeket nevelni az elsősorban a rendelkezésedre álló hely méretétől függ. Nagyobb teraszokon simán felállíthatsz néhány menő magaságyást, amiben a legkülönfélébb növényeket termesztheted kora tavasztól késő őszig. A kisebb helyeken dézsákban, agyag- vagy műanyagcserepekben, kaspókban folyhat a zöldség-buli. A magaságyást készítheted te magad, például raklapból, de rengeteg helyen lehet már kapni kész magaságyásokat.
A cserepek kiválasztásakor tartsd szem előtt, hogy a műanyaggal ellentétben az agyagcserép már önmagában is elég nehéz, hátha még földet is lapátolsz majd bele. A cserepekből érdemes minél nagyobbakat, legalább 20 cm magas, 20 cm átmérőjűeket választani. Amennyiben világjáró típus vagy, és sokat utazol, szerezz be úgynevezett önellátó, öntözővel felszerelt balkonládát, ami folyamatosan megfelelő nedvességgel látja el a talajt.
SK tipp: Gondold újra, éljen a zero waste! Számos olyan, az eredeti funkciójára már nem használt tárgy alkalmas a növénytermesztésre, amiről elsőre talán nem is gondolnád. Termeszthetsz növényt vödrökben, nagyobb bögrékben, edényekben, zsákokban, kosarakban, (bádog)dobozokban, sőt, még régi csizmákban is. A fából, vesszőből készült edények belsejét béleld ki fóliával, és az ilyen edények esetében is ügyelj rá, hogy a felesleges víz ki tudjon belőlük folyni.
Ha érdekel a balkonkertészet, kövesd az SK KonyhaKert rovatát, mert sok hasznos tippel és videóval érkezünk a témában!
Ha tetszett a cikk, akkor csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket Facebookon, kövessetek minket Instagramon és Tiktokon!