A mai világban vegán termékek széles skáláját fedezhetjük fel a legtöbb boltban, ami azt jelenti, hogy a váltás sokkal könnyebb lesz számodra, mint régebben. A vegánság elkezdésekor a lehető legjobb döntés, ha lépésről lépésre cseréled le a megszokott termékeket növényi alternatívákra. Kezdve például a tejjel, majonézzel, joghurttal, majd a tojással és a hússal, de bármilyen sémát követhetsz.
A fontos tudnivalók nélkül könnyen elveszítheted a motivációdat, hiányt szenvedhetsz a nélkülözhetetlen vitaminokból, és túlbonyolíthatod a legegyszerűbb étel elkészítését is. Így összeszedtem az általam javasolt legfontosabb dolgokat, amiket érdemes tudni az életmódváltás előtt és a kezdeti időszakban. Természetesen ezeket folyamatosan észben kell tartani, de ahogy minden, egy idő után ezek is alapvetőek lesznek számodra, és gördülékenyen segítenek végig növényi utazásodon.
1. Valóban drága a vegánság?
A válasz: nem. De természetesen lehet drága is, ha az ember feldolgozott ételeket vásárol. Egy kiegyensúlyozott és egészséges növényi étrend semmivel sem drágább, mint a megszokott. Ha vásárláskor elkerülöd vagy csökkented a késztermékeket, akkor csak a zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek és egyéb alapélelmiszerek (tészta, liszt, gabonafélék, magvak, konzervek, tofu stb.) kerülnek a kosaradba. Amellett, hogy viszonylag olcsók, tökéletesen elegendőek az egészséges életmód fenntartásához, hiszen tartalmazzák a számodra elengedhetetlen vitaminokat is.
2. Vitaminok bevitele
Az egyetlen vitamin, ami nem található meg a növényi étrendben, a B12, ezért fontos, hogy ezt beszerezzük és napi rendszerességgel bevegyük az étkezések előtt, enélkül fáradékonynak éreznéd magad. Emellett rengeteg növényi tej és vegán termék tartalmaz már hozzáadott B12-t. Télen add hozzá a D-vitamint, ha nem jutsz elég napfényhez, de ezt nemcsak a vegán étrendet követőknek, hanem mindenkinek ajánlom.
3. Elég fehérjéhez jutok a növényi étrenddel?
A fehérjehiány elég ritkán előforduló probléma manapság, hiszen minden általános élelmiszer tartalmaz bizonyos mennyiségű fehérjét. Ezt nagyon jól kimaxolhatod a növényi étrendben, ha változatosan fogyasztasz hüvelyeseket, húsalternatívákat (tofu, szejtán, tempeh, szója) és magvakat. Már egy maroknyi maggal, egy kis adag babbal vagy tofuval fedezhetjük a napi fehérjeszükségletünket, és ez még csak egy étkezés volt.
4. Veganizálás
Ha nehezen tudod elképzelni, hogy növényi étrendet kövess, és fogalmad sincs, mit egyél, a lehető legjobb, ha olyan ételeket készítesz, amiket előtte is fogyasztottál, csak a főzés során lecseréled az állati eredetű alapanyagokat azok növényi változataira.
5. Étkezés máshol, vagy ha úton vagy
Ha másnál vacsorázol, mindig tudasd velük, hogy nem fogyasztasz bizonyos alapanyagot, hogy tudjanak készülni az érkezésedre. Abban az esetben, ha ez nem megoldható, tedd azt, amit én szoktam: készülj előre! Az elején kellemetlen lehet, hogy ételt viszel magaddal a vendégségbe, de ezzel megkönnyíted a házigazda dolgát is, illetve biztosan finomat fogsz enni az unalomig ismételt saláta és sült krumpli helyett. Ha úton vagy, mindig legyen nálad valami harapnivaló – ki tudja, mikor éhezel meg, vagy mikor lesz lehetőséged vegán ételhez jutni. Nálam mindig van valamilyen gyümölcs, müzliszelet, esetleg szendvics vagy kiadósabb egytálétel, ha több ideig nem kerülök asztal közelébe. Az egész arról szól, hogy tudatosabbá válsz az étkezéseddel és szükségleteiddel kapcsolatosan.
6. Motiváció a vegánsághoz
Legyen egy erős motivációd, amiért belekezdesz a növényi étrendbe, így ha bármikor meginognál, vissza tudsz erre gondolni. Igyekezz felfogni úgy a váltást, hogy egy kihívással állsz szemben – valamivel, ami jobbá teszi az egészséged és az életedet, nem pedig egy plusz nyűg, mert abban az esetben hamar rá fogsz unni.
7. Negatív vélemények kezelése
Sose vedd támadásnak mások véleményét, hiszen lehet, hogy egyszer te is hasonlóképpen gondolkodtál a növényi étrendről. A lehető legjobb technika, ami nálam bevált, a kedvesség, a pozitív hozzáállás és az edukálás. Biztosnak kell lenned a döntésedben, ebben az esetben senki sem fog a vicceivel „letéríteni” az általad választott útról. Illetve rengetegszer készítettem vegán ételeket partikra, összejövetelekre, hogy megmutassam másoknak, mennyire finom tud lenni egy vegán fogás is.
8. Könnyű vegán receptek
Rengeteg nagyon finom, olcsó és könnyű recept van, ami élvezhetővé és egyszerűbbé teszi számodra a növényi étkezést, ezért ajánlom, hogy az elején mindenképpen ezekkel kísérletezz. Keresgélj nálunk, biztosan találsz olyat, amit még a kezdők is könnyedén elkészíthetnek.
+1: MINDIG LEGYEN OTTHON VALAMI, AMIT MEG TUDSZ ENNI, HA HIRTELEN RÁD TÖR AZ ÉHSÉG!
Tapasztalatból mondom ezt is… 😀
Ha tetszettek a vegánság elkezdéséhez adott tippjeink, akkor csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket Facebookon, kövessetek minket Instagramon és Tiktokon!