A medvehagyma neve onnan eredeztethető, hogy a medvék előszeretettel fogyasztják a termését, és a föld alól is kiássák a gyökerét, de mi szerencsére szerencsésebbek vagyunk a felhasználását illetően.
Emberi fogyasztásra a növény levelei alkalmasak, a szezonja pedig általában március elején indul, de egészen májusig is tarthat. A zsenge levelek a legízletesebbek és legaromásabbak, így érdemes virágzás előtt leszedni őket.
Gyulladáscsökkentő hatása van, jót tesz az emésztésnek, és nem mellesleg antibakteriális és gombaölő tulajdonságokkal bír, így jól tartósítható.
Vigyázni kell azonban, mert könnyen összetéveszthető a gyöngyvirág levelével, ami viszont erősen mérgező! Bátor pionírok szerint teljesen elegendő, ha a levelek megdörzsölésével ellenőrizzük a növény illatát, hiszen a medvehagyma illata jellegzetesen fokhagymaszerű. Ám mi inkább arra biztatunk mindenkit, hogy piacon, ellenőrzött forrásból szerezze be a medvehagymát.
A medvehagyma levelét nyersen is lehet fogyasztani, és mint minden hagymafélének, ereje így a legütősebb. Friss, fokhagymás íze és illata van. Remekül passzol a hónapos retekhez és a rukkolához, de érdemes kevésbé jellegzetes salátalevéllel is dúsítani a keveréket, nehogy túlzásba vigyük a csípős ízeket. Egy olajos, enyhén citrusos vinaigrette-tel pedig harmonikusan lehet lágyítani, ugyanis a zsiradék enyhíti a csípős ízérzetet.
A medvehagyma íze jól érvényesül más, zsírosabb közegekben is, így érdemes vele fűszervajat vagy pesztót készíteni. Mindkettőre találtok receptet az oldalon. Ez azért jó megoldás, mert a csípős összhatás helyett az illóolajok érvényesülnek – olyan, mintha gyengített fokhagymát és snidlinget tennénk egy fűszervajba.
Van, aki forrón szereti…
A medvehagyma jótékony hatása hőkezelve is megtapasztalható, és mivel a levelei néha igen szálasak, sokan az abból készülő krémlevesre esküsznek. Ez azért nagyon jó megoldás, mert például egy kevésbé jellegzetes növényből, akár krumpliból készülő krémleves is különlegesre ízesíthető vele. Ráadásul a hő és a turmixolás hatására jobban kiadja magából az aromáit, ami kevésbé jellegzetes ízt, de élvezhető illatot eredményez.
Mibe, mennyit, hogyan?
A medvehagyma továbbá jól passzol a pékárukhoz, mert sütés közben is oldódnak az aromaanyagai. Egy medvehagymával ízesített pogácsa vagy kifli minden pénzt megér. Egy a titok: ahhoz, hogy tényleg erőteljesen érezhető legyen az íze, a sóval sem szabad spórolni!
A medvehagyma jól működik joghurttal és sajtfélékkel is, érdemes belőle szendvicskrémet készíteni, és a vele ízesített sajtok is kiválóak.
Ha hiszitek, ha nem, a medvehagyma hússal is jól működik, nem nyomja el, akár egy jó húsgolyóba vagy fasírtba is belekeverhetitek, de egy halfilére készített medvehagymás kruszta sem ördögtől való elképzelés.
Tisztítás/ tárolás
A friss zöld leveleket érdemes alaposan megmosva, majd jól leszárítva, légmentesen becsomagolni, és eltenni a fagyasztóba, így ugyanis az év bármely szakában élvezhetjük különleges ízét. Ha nem akartok ennyire előre gondolkozni, az alapos mosás és szárítás után légmentesen záródó tárolóba téve egy hétig is eltartható a hűtőszekrényben.
Ha tetszett a cikk, akkor csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket a Facebookon, és kövessetek minket az Instagramon!