Hozzávalók
- 200 ml víz
- 100 ml tej
- 75 g kukoricaliszt
- 25 g parmezán sajt
Hozzávalók
- 200 ml víz
- 100 ml tej
- 75 g kukoricaliszt
- 25 g parmezán sajt
A puliszka elkészítéséhez magas falú, tapadásmentes edényben felforraljuk a vizet és a tejet együtt, majd amikor forr, apránként, folyamatosan kevergetve beleöntjük a kukoricalisztet. Amikor megfőtt (kb. 10 perc), belekeverjük a reszelt parmezánt.
A masszát magas falú, frissentartó fóliával bélelt tálba öntjük. Hűtőbe tesszük, majd pár óra múlva felszeleteljük hosszúkás, fingerfood-méretűre (kortól függően: eleinte hosszúkás, női mutatóujj hosszúságú-szélességű-vastagságúra, majd 10-12 hónapos kor körül 1 cm x 1 cm-es kockákra vágjuk). Serpenyőben átmelegítjük, vagy lepirítjuk felvágás után.
A puliszka állaga nagyon jó a babáknak is. Hogy ne legyen unalmas, tegyünk bele sajtot: én parmezánt választottam, hiszen ez tele van kalciummal, és nagyon jó ízt ad az ételnek. A finomság tápanyagtartalmilag oké, én kínálnék mellé valamilyen zöldséget. A puliszka puha, krémes állagú lesz, ezért a zöldség legyen picit roppanósabb, más színű, akár kétféle is lehet. Például: pritaminpaprika picit megpirítva, párolt zöldborsó, csemegekukorica vagy friss paradicsom.
A tejtől ne tartsunk, a hazai és nemzetközi ajánlások szerint is használható 1 éves kor előtt főzéshez, italként viszont nem.
TIPP 1: Ha túl lágy a puliszka, szeletelés után 1 evőkanál olívaolajon, serpenyőben rá lehet pirítani az oldalaira, így egy kicsit roppanósabb külsőt kap, amit kezdő evő babáknak könnyebb harapni.
TIPP 2: A sajt mellé vagy helyett juhtúró is mehet a puliszkába.
Ajánlott életkor:
darabos ételt már gond nélkül fogyasztó babáknak, ám egyéni állapotok esetén (pl. bizonyított allergia, evésproblémák, eltérő fejlődés stb.) az étel kínálása előtt keressük fel a szakorvost, fejlesztő szakembert vagy a házi gyermekorvost!
Ha tetszett a bababarát puliszka receptje, akkor nézzetek szét az SK KIDS rovatunkban, vagy csatlakozzatok a Gyerekmenü Facebook-csoportunkhoz, csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket a Facebookon, és kövessetek minket az Instagramon!
(Megjegyzés az adagokhoz: a babát igény szerint tápláljuk, azaz ő szabja meg, hogy mennyit kér, illetve kér-e egyáltalán az adott ételből. Ez minden egyes étkezés alkalmával eltérő lehet, a gyermek életkora, állapota, akár kedve szerint változhat. A fenti adag 2 felnőtt és 2 kisgyermek adagjára vonatkozik. Ha a gyermek idősebb, elképzelhető, hogy a mennyiséget növelnünk kell.)
A táplálás jól nyomon követhető a percentilis görbe segítségével, használatával megtudhatjuk, hogy a gyermek elegendő mennyiségű tápanyagot fogyaszt-e (ennek kiértékelésében a szakember segít).
Figyelem! A leírt tanácsok, receptek nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot vagy az egyéni dietetikai tanácsadást. Amennyiben a gyermeknek tünetei vannak, illetve fennáll nála bármilyen betegség (pl. allergia, cöliákia, nyelőcsőgyulladás stb.), vagy eltérő a fejlődése, kérjük, keressétek fel személyesen a házi gyermekorvost, szakorvost, dietetikust.