A lángos sütése egy szuper nyári program is lehet! Több recept is található az oldalon, szerintünk az alap mindenkinek bármikor elővehető, és a krumplis lángos is szuper, de kicsivel nagyobb jártasság kell hozzá.
A jó anyaghányadon és a tészta kidolgozásán múlik minden
Az élesztő szuper alapanyag. A felfuttatása tulajdonképpen nem életbevágóan fontos lépés, viszont az élesztő vitalitásának egy próbája. Éppen ezért, ha nem fut fel megfelelően, bontsatok másik csomaggal, mert enélkül nem lesz jó a lángosotok!
A hosszú dagasztás segít, hogy tökéletesen egynemű legyen a tészta. Sehol nem áll össze a liszt vagy a só, így minden egyes lángos biztosan levegősre tud sülni.
Fontos továbbá, hogy a kidagasztott tésztát enyhén olajozott edénybe tegyük kelni. Ez segít abban, hogy a lágy tészta ne tapadjon az edény falára. Ez egyrészről jó, mert nem kell tésztadarabokat kapargatni mosogatáskor, másfelől a tésztánk sem sérül, véletlenül sem dolgozzuk meg a kelleténél jobban.
A kelesztés tekintetében hasonlóan fontos, hogy meleg, légmentes helyen történjen. Ha huzatos helyre teszitek, kiszáradhat, ha túl meleg helyre, akkor könnyen túlkel, és a sütésnél az élesztő már nem lesz képes kellően megemelni a tésztát.
Tipp: A krumplis vagy más zöldséggel turbózott lángos tésztája kicsit nehezebb, ott adagolás után érdemes még egy utókelesztést alkalmazni, és csak azután kisütni.
Nyújtani sokféleképpen lehet, de mi mindenképp az olajra szavazunk. Ha liszten nyújtanánk, azt a tészta felveszi, amitől pedig elnehezedik, több zsiradékot szív magába, és keményre sül. Levegőben, olajozott kézzel a legegyszerűbb, de nagyobb lángos esetén, ha sodrófát használnátok, a konyhapultot is érdemes vékonyan beolajozni, nehogy letapadjon a tészta.
A sütés hőfoka szintén kardinális kérdés. Ideálisan 170-180 fok között ajánljuk a sütést, ennél alacsonyabb hőfokon túl sok zsiradékot szív magába a tészta, mire megsül, magasabb hőfokon pedig megvan az esélye annak, hogy a közepe nyers marad.
Fontos, hogy egyszerre csak 1-2 kicsi vagy egy nagy lángost süssetek, nehogy összetapadjanak, vagy nagyon lehűtsék az olajat. Az olaj hőmérsékletét mindig érdemes ellenőrizni.
Tipp: Maghőmérő hiányában ha egy kis csipet lisztet beleszórtok, az 1-2 másodpercig felhabzik. Ha lesüllyed, és nem történik semmi, hideg az olaj, ha azonnal feketére sül, nyilvánvalóan túl forró. Ezt lehet korrigálni egy kis szoba-hőmérsékletű olaj hozzáadásával és a főzőlapról való félrehúzással.
Nagyon fontos a lecsepegtetés
Sütés után sem nyugodhatunk még meg. A lángossütőknél is láthatjuk, hogy a megsült lángost rácsra szedik, hogy a felesleges zsiradék lecsöpögjön róla. Fontos mozzanat, hiszen ez is zsírban tocsogó lángoshoz vezethet.
Sózni mindenképpen még forrón érdemes, ha már kicsit megszárad a felülete, nem tapad meg rajta. A fokhagymás kencét viszont sózás előtt tegyétek rá, nehogy az ecset leszedje a sót. Sajtnak közepesen olvadó félkemény sajtot ajánlunk pl. trappistát vagy goudát.
A töltött lángos elkészítése is egyszerű, megfelelően olvadó sajtot, vagy nem túl szaftos tölteléket érdemes választani, nehogy a képződő gőz szétfeszítse a lángosunkat. Nemcsak balesetveszélyes, de az olajnak is lőttek, ha a beltartalom beleég. Fontos, hogy elég vékonyra legyen nyújtva, hogy megfelelően átsüljön, és alaposan össze kell nyomkodni a széleket a fentebb említettek elkerülése végett.
Többféle ízesített vagy színezett, zöldséggel extrázott lángost készítettünk már, de alapvetően mindegyik megfelel a fent leírt követelményeknek, ha ezeket betartjátok, nem lehet gond!
Ha tetszett a lángos sütése cikk, akkor csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket a Facebookon, és kövessetek minket az Instagramon!