Jöjjön a tökéletes húsvéti sonka elkészítésének 5 fontos lépése, hogy nektek is prímán sikerüljön.
1. A tökéletes sonka kiválasztása
Amellett, hogy az ünnepi asztal éke is lehet, a kiválasztáshoz fontos átgondolnunk, milyen típusú sonkát szeretünk. A zsírosabb húsokat kedvelőknek szívesen ajánljuk a tarját, a bőrös karajt, aki viszont inkább a húsos falatokat keresi, vegyen kötözött combsonkát. Aki inkább a szárnyashúsra szavazna, bátran vegyen füstölt liba- vagy pulykamellet, csak az a lényeges, hogy minél nagyobbat.
A bőrös sonka inkább azoknak kedvező, akik utána mázat is készítenének rá, mert önmagában a főzés után ruganyos, egyeseknek rágós lehet.
2. Sótartalom, ízek
A sóban szárított, majd füstölt sonkák, különösen a háztájiak könnyen túl sósak lehetnek. Ezeket érdemes egy éjszakára hideg vízbe áztatni a főzés előtt, hogy kioldódjon belőlük némi só, ettől puhábbak is lesznek. Ha még így is nagyon sósnak tűnik, főzés közben mellé rakhatunk egy-két szem burgonyát, ezek segítenek kicsit fakítani az ízét.
3. Jöhet a húsvéti sonka főzése!
A sonkát ezután bepattintjuk egy méretes fazékba, felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi, és teszünk még hozzá 4-5 gerezd fokhagymát, 1 fej félbevágott vöröshagymát, 1 szál sárgarépát, 1 ek egész borsot és 4-5 babérlevelet. Felforraljuk, lehabozzuk, majd lassú tűzön, gyöngyözve főzzük, mérettől függően 2-3 órát. Füstölt szárnyashúsból is készülhet a húsvéti sonka, ennek rövidebb főzési idő is elég, úgy 1,5-2 óra. Főzésre egyébként több alternatíva is létezik, nyugodtan készíthetünk ázsiai hangulatú, szójaszósszal, chilivel ízesített sonkát is, így viszont a színe azért nem a megszokott rózsaszínű lesz.
4. Tesztelés, tárolás
A főzési idő végén egy késsel vagy hústűvel teszteljük, hogy elég puha-e már a sonka, és ha igen, a főzőlében hagyjuk kihűlni, így még szaftosabb lesz a végeredmény. Ha kicsit elkéstetek és vendégségbe vinnétek a sonkát, de nem akarjátok az edénnyel együtt, akkor sincs baj, forrón csomagoljátok frissen tartó és alufóliába, így a forró folyadék nem tud kigőzölni belőle, és szaftos marad. Ez a megoldás egyébként formázásra is tökéletes, így biztosan szebb alakban „dermed” ki a sonka, csak jó szorosan kell feltekerni.
5. A húsvéti sonka tálalása, további felhasználása
Szeletelés előtt kicsit leitatjuk, hogy ne áztassa el a húsvéti tálat, majd vékonyan felszeleteljük. A maradékból számtalan jó recept elkészíthető, és a főzőlevet se dobjátok ki, mert egy jó bab- vagy krumplileves alapja lehet. Természetesen mind a maradék sonkát, mind a főzőlevet ér lefagyasztani, mert 1-2 hónapot vígan kibír. A sonkát mindenképp nagyobb darabokban, ne szeletelve tegyétek el, mert olvasztáskor a szeletek könnyebben kiszáradnak.
A mázas sonka elkészítéséhez a hideg, füstölt-főtt sonkát mindenképpen egy cukros, karamellizálódó sűrű mázzal kell kenegetni, és ezt érdemes többször is rákenni sütés közben. Igazán jól bőrös sonkával működik, mert ezen lesz látványos, de akár egy tarját vagy pulykamellet is bevonhatunk vele. Fontos, hogy így magas hőmérsékletet kell alkalmazni, hogy a máz hamarabb rásüljön, mintsem hogy kiszárítsuk a szaftos, omlós sonkát a sütőben.
Ha tetszett a tökéletes húsvéti sonka elkészítéséről szóló cikk, akkor csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket Facebookon, kövessetek minket Instagramon és Tiktokon! Ha nem éritek be ennyivel, akkor irány a rendszeresen frissülő Pinterest-profilunk, vagy a naponta izgalmas anyagokkal jelentkező Viber-csatornánk!