Itthon az egyik legnagyobb múltra a Soproni tekint vissza, amit már több mint 125 éve, 1895 óta töltünk a poharunkba. Az évszázados minőségi sörfőzés tradíciója előtt tiszteleg a Soproni márka 1895 névre hallgató, prémium lager terméke is, amelybe immár magyar komló kerülhet köszönhetően annak, hogy a HEINEKEN Hungária a Somogy megyei Kastélyosdombón hosszú évtizedek kihagyása után újraindította a hazai komlótermesztést. Jöjjön 5 érdekesség a sörről!
A sör, mint a piramisépítők fizetsége
Talán nem is gondolnád, de sört már több ezer éve is ittak az emberek. Mint annyi mindenben, a sörkészítésben is az egyiptomiak voltak az elsők. Mezopotámiai írásos emlékek alapján már az időszámításunk előtti harmadik évezredben is ismerték a sörkészítés fortélyait, és még Hammurapi törvényoszlopán is helyet kapott a sörkészítés mikéntje.
Olyannyira megbecsült volt, hogy az egyiptomi piramisépítők még fizetségként is sört kaptak. Akkoriban árpakenyérből és datolyával ízesítve készült a sör, amit szűretlen formában, darabosan fogyasztottak, így nemcsak a szomjukat oltották vele Egyiptomban, hanem táplálékként is szolgált.
Árvíz a sör miatt
A 19. század elején, 1814-ben valódi sörárvíz volt Londonban. Egy sörfőzdében olyan történt, amiről eddig talán csak azt hitted, hogy a mesékben van: egy gigantikus tárolótartály léket kapott, a sör pedig elöntötte az utcákat.
Nem kevesebb mint 2 millió liter sör árasztotta el az utcákat, ami a sörkedvelők számára akár úgy is tűnhet, hogy ebben fürdeni maga a mennyország, de valójában komoly pusztítást végzett a hihetetlen mennyiségű ital.
Középkori sörivás
A középkorban sok mindent másként csináltak az emberek, mint ma, de a sör szeretete már akkor is megvolt. Sőt, a korabeli feljegyzések alapján több sört ittak, mint vizet. Persze az igazsághoz hozzátartozik, hogy ennek egy prózai oka is volt: a sör tisztább volt, mint a víz, így biztonságosabb volt inni.
Akkoriban még nem tettek komlót a sörbe, csak árpát, de az uralkodóktól és a tehetősektől kezdve a szegényebb rétegekig mindenki előszeretettel fogyasztotta.
A sör, aminek szuperereje van
Azt már eddig is tudtuk, hogy az USA a hidegháború idején rengeteg atombombához kapcsolódó kísérletet végzett. Többek között azt is vizsgálták, hogy a különböző ételek és italok hogyan viselnék az atombomba-robbanást.
Az atombombának elképesztő pusztító ereje van, de nem egy sörösdoboz alig 250 méterre a robbanástól épségben maradt, és a sör íze sem változott. Meginni ezeket persze nem lehetett, hiszen sugárfertőzötté vált a beltartalom.
Miért vannak recék a sörösüvegek alján?
Gondolkoztál már valaha azon, hogy miért vannak recék a sörösüvegek alján? Egészen biztosan te is észrevetted már az apró, kör alakban elhelyezkedő kitüremkedéseket, de vajon miért kerültek oda?
Lehetnének akár dizájnelemek is, de nem azok, egészen praktikus oka van a kis recéknek: azt szolgálják, hogy a gyártósoron ne dőljenek el az üvegek, ne csússzanak meg a futószalagon, miközben a töltés felé haladnak.
Fotók: Shutterstock
Ha tetszett a cikk, akkor csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket a Facebookon, és kövessetek minket az Instagramon!