A SMART rovat támogatója az
A SMART rovat támogatója az
A SMART rovat támogatója az
Icipici, nagyon sok van belőle, és valójában soha, senki nem invitálja meg, mégis visszatérő vendég a konyhánkban. A muslica a méretével ellentétben nagy bosszúságot tud okozni, mert rendszerint óriási létszámú csapattal szállja meg az otthonunkat. De hogyan, honnan jelennek meg hirtelen ezek a kis rovarok, és miként lehet megszabadulni tőlük úgy, hogy ne ártsunk a gyümölcsöknek és az egészségünknek sem?
Mennyi idő kell a muslicáknak a szaporodáshoz?
A muslica azon kívül, hogy tönkreteszi a gyümölcseinket – ami persze épp elég bosszantó –, más kárt nem okoz. Nem terjeszt vírusokat, nem csíp, vagyis nem veszélyes. De kétség nem fér hozzá, hogy idegesítő jelenség, hiszen ki akarná, hogy a gyümölcsöskosara egy muslicaklánnak adjon otthont, ahol a pici rovarok kedvükre szaporodhatnak? Ha egyszer bevették magukat a konyhádba, kamrádba, gyors reprodukcióba kezdenek, és pillanatok alatt annyian lesznek, hogy nem lehet őket figyelmen kívül hagyni. Kapaszkodj: egy muslicának akár 500 utódja is lehet egyetlen hónap alatt!
A muslicák a magasabb páratartalmat és a nagy meleget szeretik, így abban a pillanatban megjelenhetnek, amint elkezd melegebbre fordulni az idő, és megfelelő tenyészkörnyezet is a rendelkezésükre áll. Azaz ha például érett gyümölcsökkel van tele a gyümölcsöskosarad, már tavasszal is találkozhatsz velük. Sőt, akár télen is, ha a konyhád klímája tetszik nekik.
Egy muslica számára nincs vonzóbb az érett gyümölcs illatánál, ezért előszeretettel költözik be népes családjával és baráti körével a gyümölcsökbe, majd rakja le a petéit. Úgy tűnhet, hogy a muslicák a semmiből kerülnek elő, de valójában a piacról, boltból hozod haza őket potyautasként. Persze ekkor még nem látod őket, mivel nem keltek ki, de 5-6 nap elteltével – ha a hőmérséklet 20 fok feletti – már meg is jelenhetnek. Ha nálad sem szívesen látott vendégek, akkor a következő muslicaűző tippeket próbáld ki!
Muslica ellen használd a hűtőt!
A legjobb védekezés jelen esetben is a megelőzés. Az egyik leghatékonyabb módszer arra, hogy ki se keljenek a muslicák, ha a hűtőt használod tárolásra. A hideget egyáltalán nem bírják a muslicák, így ha ott tartod a gyümölcsöket, lelassítod az érési időt, és a muslicáknak sem lesz megfelelő a környezet ahhoz, hogy kikeljenek.
Mosd le ecettel
Van, aki az ecetes vizes lemosásra esküszik. Ehhez hozzá kell tennünk, hogy nem minden gyümölcs esetében szerencsés, és egy kicsit macerás is. Az almánál működhet, de a banánnál, narancsnál alaposan át kell törölni a héjukat, mert ha nedves marad, a gyümölcs romlásnak indulhat, és megint ott leszel, ahol a part szakad.
Fújd szárazra!
Na jó, nem kell fújni, de az biztos, hogy a lehető legszárazabb környezetet érdemes kialakítanod annak érdekében, hogy a muslicák számára ne legyen vonzó a konyhád. A szobanövények nedves földje és a sok nedves konyharuha sem szerencsés. Épp ezért igyekezz nem túlöntözni a virágokat, és ha lehetőséged van rá, a textíliákat is kint szárítani.
Vidd ki a szemetet sűrűbben!
Mivel a muslicák a túlérett, romlásnak indult gyümölcsöket szeretik a legjobban, ezért a szemetesedbe dobott gyümölcsökben is megtelepedhetnek. De ugyanez a helyzet a gyümölcslevekkel, amiket kiöntöttél a poharadba. Ha a muslicák már a lakásod vendégei, elég lesz pár óra is ahhoz, hogy arra is rárepüljenek. Tehát mosogass és pakolj el mindent evés-ivás után!
Ha semmi sem segít a muslica ellen!
Ha mindent megtettél, de még mindig a lakásodban keringenek az apró megszállók, készítsd el ezt a muslicacsapdát: fogj egy kisebb tálat, önts az aljára egy kevés bort vagy sört, adj hozzá pár csepp mosogatószert, fedd le folpackkal, és szúrj pici lyukakat rá. Ez pont arra lesz jó, hogy a muslicák be tudnak jutni a lyukakon, de utána kirepülni már nem lesz lehetőségük. Ha ezt a módszert választod, arra készülj, hogy akár 2 hétbe is beletelhet, amíg a népes család utolsó tagjait is elfogod.
Egy másik hatásos muslicacsapda lehet az is, ha egy kis tégelybe egy-két karika érett banánt teszel, majd egy ragasztós papírlapot tölcsérformába tekersz, és a keskenyebbik oldalával lefelé hozzáragasztod a tégelyhez. A kolónia nagyságától függően 2-3 naponta cserélni kell a papírlapot.
Ha tetszett a muslica ellen bevethető trükkökről szóló cikk, akkor csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket Facebookon, kövessetek minket Instagramon és Tiktokon! Ha nem éritek be ennyivel, akkor irány a rendszeresen frissülő Pinterest-profilunk, vagy a naponta izgalmas anyagokkal jelentkező Viber-csatornánk!