A Felzabáltuk támogatója a
Felzabáltuk LIGHT: a Pléh Csárdában cseppet sem lightos rántott húsokat kóstoltunk
A Felzabáltuk támogatója a
A Felzabáltuk támogatója a
Én a tavaszi magazin kapcsán jártam először a 15. kerületi falatozóban. Mivel egész konkrétan a Kolozsvár utcai piacon található, így nem meglepő a nyitvatartás: keddtől szombatig reggel 7-kor nyit. Ami viszont meglepett, hogy 10 órás érkezésünkkor már bőven ültek és álltak a Pléh Csárda műanyag asztalainál és pultjánál.
Igen, ez az a hely, ahol olajszagú lesz a ruhád, a hajad, a mindened… De lelkileg is feltölt, mert a közvetlen vendéglátás és az adagnagyságok visszaadják az emberiségbe vetett hited. 😀
A Pléh Csárda nem csak a rántott húsról híres
Alapvetően az éttermeket nyilván az ételeik alapján ismerik és szeretik, de a Pléh Csárda esetében a tulajdonos is olyan karizmatikus személyiség, hogy aki egyszer találkozik vele, legalább annyira a szívébe zárja, mint a rántott húsokat a hasába.
Ő Bábel István, aki egy exkluzív 😀 interjú keretein belül mesélt nekünk kicsit a Bádog Gundel történetéről. Sajnos arra elfelejtettem rákérdezni, honnan ez a Bádog Gundel becenév, de van egy tippem (szerintem nektek is ugyanaz): a bádogépületbe zárt Gundel étteremre utal.
„A Bábel-Nagy família egyik sarja vagyok, a kalocsai érsektől kezdve mindenki a család tagja: zenészek, művészek, sportolók… Rólam meg 8 éves koromban kiderült, hogy tudok főzni! Édesanyám nem volt otthon, édesapám meg enni akart, de mivel 2 ujj hiányzik a bal kezéről, ezért én álltam neki főzni! Megkóstolta, azt mondta, jó ez a kaja, csak szétfőtt a krumpli. Így kezdődött ez 55 éve. Volt egy nagyanyám, aki kint lakott a falutól 7 km-re, neki volt otthon cukor, só, ecet, kis fűszer meg ami a kertben termett. Abból lehetett varázsolni – és ő tudott! Mindig ott sertepertéltem körülötte, és ma már 500-600 receptet tudok fejből!” – meséli István, akinek a kedvence egyébként a túrós csusza kakastaréjjal.
„Volt olyan időszak, hogy nem lehetett disznóhúst meg sok mindent kapni a boltokban, úgyhogy kimentem a disznótelepre, és szereztem húst! Lett szűzérme, felsál, karaj, lapocka… Volt úgy, hogy egy nyáron egy gulyát kiirtottam meg több kondát. De ebben a 8 mázsás hízott bikától kezdve a birkákig mindenféle jószág volt! Egyedül ló nem, mert a családomnak is voltak lovai. A ló okosabban néz az emberre, mint sok professzor. Csak hogy nem beszél! Én meg igen! 😀 Ilyen és ehhez hasonló történetekből rakódik össze az életünk” – emlékszik vissza István.
„Vannak a sztenderd kaják, ami nélkül nem lehet kinyitni: a gulyás, a prézlis húsok és zöldségek. Na meg a saláták: saját készítésű savanyúságok, amiket 35 éve egy helyről vásárolunk. Ha engem nem engednek be az üzembe, hogy szétnézzek, mi hogyan készül, nem rendelek árut! Nem vagyok hajlandó kitenni a vendégeimet annak, hogy más becstelen munkája végett ne érjünk el olyan eredményt a tányérra téve, amit már három és fél évtizede gyakorlunk. Hála Istennek, az utánam következő generáció is azonosulni tud ezzel: sőt, esetenként jobban csinálják! Új technológia, új eszköztár… fejlődik minden, mi is. Hol volt régen mikró? Most süt, főz, csörög, csattog, elmegy a közértbe tejért! 😀 Elromlik, jön a következő.”
Bár Istvánnak mindig lett volna még egy gondolata, Zsoltinak kopogott a szeme az éhségtől. Így rátértünk a kóstolásra… na jó, ez tényleg FELZABÁLÁS volt a javából.
Így híztunk 5 kilót egy délelőtt alatt
A Pléh Csárda felé CSAK nagyon éhesen vetődjetek, és sose egyedül! Mi is egész szép csapattal érkezünk: Olivér, az operatőr, Nóri, akivel előző nap megbeszéltük, hogy spontán lepje meg Zsoltit, főszereplőnk és én. Ennek ellenére négyen se tudtunk megenni mindent: szerencsére azonban az elvitel is működik. A megmaradt húst, krumplit, bármit, egy szolidnak legnagyobb jóindulattal se mondható zacskóba lódítják bele. Jó, a levesek kapnak dobozt.
Húsleves, májgombócleves, Jókai-bableves
Akinek hiányzik az aranysárga, nagyiféle húsleves vasárnap, vagy csak másnaposan másfél liter ízletes, sós lére éhezik, a megoldás: Pléh Csárda! A húsleves és a májgombóc alapleve tulajdonképp ugyanaz, de míg a húslevesben puhára főtt csirke és zöldségek vannak, a májgombócban jókora gombócok és irdatlanul sok répa.
A bableves már-már a babfőzelék szintet súrolja, ha pedig extra tejföllel kéritek, szinte behabarja magát. 😀 Az ízekre viszont nincs panasz: kellően füstös, mély, karakteres az összhatás. Egy szelet kenyér szinte kötelező hozzá, de csak megszokásból: nem azzal kell jóllakni!
Rántott csirkemell
Amikor a nagyi azt mondja, hogy na csak még egy szeletet… ő sem gondol EKKORÁRA. A Pléh Csárda egyszerűen kimeríti a gigantikus rántott hús fogalmát, és egyszerűen brutális méretű rántott szeletekkel bombázza a vendégeket.
Az ízekre sincs panasz: nem túl sós, kellően szaftos marad a hús, és ami a legfontosabb: nem tocsog az olajban! Persze ettől nem lesz diétás, mivel kb. 2 kilót is nyomhat EGY adag, és akkor a köretről nem is beszéltünk.
Rántott sajt
Nem folyik ki, nem csak bunda, 3 nagy szelet egy adag: ezek jellemzik a Bádog Gundeles rántott sajtot, és azt hiszem, ezzel minden le is írtam. Vegabarát hely, nem csak pacalzabálóknak!
Pacalpörkölt
Na, ha valamire, akkor a pacalkóstolásra engem nem lehet rávenni, de Zsolti elég jóízűen tunkolta, úgyhogy aki bírja, kérje! Házias, magyaros, szaftos: amilyen egy korrekt pacal.
Cordon Bleu
Nagyétkű Zsolti elől elettünk mindent, úgyhogy visszakullogott a pulthoz kérni egy laza cordon bleu-t. Na meg azért, mert meglátta, hogy a másik asztalnál valaki kért, és neki is kellett! Így működik ez.
Sajnos képen nem tudom szemléltetni a súlyt, de ezzel a cordon bleu-vel edzeni lehetne! Van benne sajt, sonka és egy kis gombapöri is, mi baj lehet belőle alapon. Nem kötelező persze ezzel a trióval kérni, bármelyik elhagyható. Ez volt az az étel viszont, amit már Zsolti se tudott magába préselni, de nyugi, nem hagytuk ott vagy dobtuk ki. Zacskóba csomagoltattuk, és Zsolti otthon jóízűen felzabálta!
Szalontüdő
Bár nem kóstoltuk, de Bábel István szívügye a téma. Meg is osztott róla néhány gondolatfoszlányt:
„A szalontüdő egy olyan kaja, amit kevesen tudnak jól megfőzni. Magát a tüdőt nyersen vágják össze, pedig meg kell abálni úgy, hogy az abalébe már bele kell rakni a fűszereket. Amikor nem véres a közepe, akkor lehet csíkra vágni, jöhet a mustár meg a többi, és tejfölös habarással bekötni a végén. De ügyesen! Ha csomós, nem lehet vele mit kezdeni.”
A Pléh Csárda rántott húsai egyszerre híresek és hírhedtek
„Minden évben több helyszínen sok száz embert megetetünk ingyen és bérmentve… Eddig is így volt, ezután is így marad, míg a világ kerek! Jóleső érzés, amikor az ember sétál az utcán, és azt se tudom kicsoda, de rám köszön” – osztja meg István.
Az elképesztő méretű rántott húsok egyértelműen a hely legikonikusabb fogásai. Valaki szerint túl retró, valaki szerint hiánypótlóan békebeli. Ez nem az az “étterem”, ahova felveszünk egy csinibb ruhát az otthoni melegítőnél, és asztalt foglalunk. Inkább az, ahova félig poénból beesünk nagyon éhesen, és utána hetekig sztorizunk (szóban és Instán) a szürreális méretű hússzeletekről – és Bábel Istvánról, ha volt szerencsénk elcsípni.
Cím: 1155 Budapest, Kolozsvár u. 48.
Ha tetszett a cikk, akkor csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket Facebookon, kövessetek minket Instagramon és Tiktokon!