Nemrég írtunk részletes cikket a pár hete elhunyt II. Erzsébet angol királynő kedvenc ételeiről. Abból kiderül, hogy a királynő szerette az egyszerű ételeket, sokszor evett keveset és nem vetette meg a vadhúst. Az étkezésnél azonban jóval fontosabb volt számára a délutáni tea. A teadélutánt soha nem hagyta ki, akkor sem, ha éppen a világ másik végén tartózkodott. Ebben a cikkben most annak járunk utána, miért is olyan fontos az angoloknak a délutáni vagy más néven ötórai tea?
Az talán mindenki számára köztudott, hogy a tea legnagyobb európai rajongói az angolok, akik az 1600-as években kezdtek rákapni erre a forró italra. Indiából hajókkal szállították Európába a tealeveleket. Angliában sokáig a forró csokoládé számított a legnépszerűbb italnak, de aztán hamar felülkerekedett a tea, és népszerűsége a mai napig töretlen. Az első teaboltot Thomas Twining nyitotta meg több mint 300 évvel ezelőtt, 1717-ben. Ez még ma is működik Londonban.
Teadélután: királyi szokás
II. Károly angol király portugál felesége kezdett először teázni délutánonként, majd a teához hozzátettek egy kis süteményt, muffint és szendvicset is. Viktória királynő nagyon megkedvelte, és széles körben divatba hozta a délutáni teát, ami azóta szerte Angliában elterjedt. Olyannyira, hogy a divatházak egy idő után külön ruhákat terveztek a délutáni teához, ami tulajdonképpen nem más, mint egy kis teával kísért uzsonna.
Az angolok találták ki a világ leghíresebb teakeverékét is, az Earl Grey teát, ami egy brit miniszterelnökről, Charles Grey grófról kapta a nevét. Ő fogyasztotta először ezt a különleges, citrusos teakeveréket és gyorsan a kedvence is lett. Az Earl Grey teában a fekete tea szárított leveleit bergamot – egy narancsféle – héjával illatosítják. Az Earl Grey nagy kedvence volt II. Erzsébetnek is, aki minden reggelt egy meleg Earl Grey teával kezdett, amibe pár korty tejet is rakott, délután öt körül pedig újra teázott.
Hogyan legyünk angolok?
A délutáni tea tehát az angoloknak inkább egyféle szertartással egybekötött uzsonna. Egy kis lelassulás, és mint ilyen, nagyon távol áll az amerikaiak elvivős káváspoharaitól, amit rohangálás közben kortyolgatnak. Az angolok szeretik megadni a délutáni tea módját – annak ellenére, hogy ma már a legtöbb családban nincs mód a hosszú teázásokra és ücsörgésekre. Ennek ellenére a hagyomány még igenis élő, és Londonban sok helyen lehet remek délutáni teákba botlani.
Ennek jellegzetes tartozéka az emeletes tortatál, aminek aljára szendvicseket, középre süteményt, a tetejére pedig kekszeket halmoznak, amit az angolok beszélgetés közben a teához rágcsálnak. A királynő halála után elkezdtem felkutatni azokat a helyeket Budapesten, ahol egyáltalán ki lehet próbálni ezt a teaszertartást, de nem sok ilyet találtam. Végül a budai Émile nevű hely honlapján lettem figyelmes arra, hogy náluk szerepel az étlapon a délutáni tea. Teázni minden délután 2 és 6 óra között lehet, de a rendelést előre le kell adni.
Mi végül kedd délután 3 órára érkeztünk a hagyományos angol teánkra, és nagy meglepetésünkre nem csak mi egyedül. Már két kis társaság teázott az Émile-ben, mire betoppantunk. Őszintén mondom, ennél jobb helyszínt el sem tudok képzelni egy délutáni teára, mint az Émile. Az én ízlésemnek talán egy kissé túl elegáns (a farmerdzsekimet szívesen lecseréltem volna nagymamám gyöngysorára, de aztán feloldódtam). Tény, hogy a teázás pont illik ehhez a polgári hangulathoz.
Vad teák és apró sütik
A rendelést pár nappal előtte kellett leadni, így mire megérkeztünk, össze is állították a kis tornyunkat, amit gyönyörű porcelánon szervíroztak. Sikerült pont a teás tapéta előtt helyet foglalnunk, teljes volt az összhang. Mivel teára érkeztünk, első lépésként kiválasztottuk, milyen teát kérünk. A teljes teaválaszték a Zhao Zhou teázóból való, erről az egészen elképesztő helyről ebben a cikkben írtam nektek bővebben. Én egy tajvani white jade teát választottam, a kísérőm pedig egy koffeinmentes körte-bodza teát. Ezután érkezett a kis tornyocskánk, ami azért is különleges volt, mert a létező összes eleme helyben készült.
Alul foglaltak helyet a csinos kis szendvicsek, melyek itt nem szendvicskenyérből, hanem mini croissant-okbók készülnek – természetesen helyben az Emile pékségében. Két sonkával és két füstölt lazaccal töltött szendvicskét kaptunk. Először túlzásnak éreztem uzsonnára ezt a mennyiséget, de végül csak elfogyott. Utána áttértünk a süteményekre, amelyek mind a Gerbeaud-ban készültek.
A zserbó és az Eszterházy mindent vitt, majd a teánkat lassan kortyolgatva át is tértünk a torony legtetejére, ahol szintén több Gerbeaud-ból érkező finomság várt ránk. Először is egy csodás lila, ibolyás macaron, amit ugye, mint bizonyára már ti is tudjátok, Zsuzsa néni, a Gerbeaud macaronfelelőse készít mindig frissen. Ha még nem ismeritek Zsuzsa néni történetét, itt el tudjátok olvasni. A macaron mellé találtunk a tányéron még egy falat brownie-t, málnás csokimousse-t és konyakmeggyet, melyek szintén a Gerbeaud üzemében készülnek kizárólag kézzel.
Csodás lelassulás: erre jó a teadélután
Azt leszámítva, hogy minden iszonyú finom volt, azt hiszem, ez a teadélután volt az egyik legjobb gasztroélményem az elmúlt időszakban. Egyedül a híres angol uborkás szendvicset hiányoltam, ami minden angol teának elengedhetetlen kelléke – ezt máshol kell majd megkóstolnom. Így utólag visszagondolva a legnehezebb dolog az volt, hogy valóban le tudjak lassulni. Legalább egy óra eltelt, mire átéreztem, milyen fantasztikus dolog itt ülni egy hétköznap délután. Azt hiszem, legközelebb már jobban át tudnám adni magam az élvezetnek. Fontos, hogy ha teadélutánra érkeztek, próbáljátok kirekeszteni a valóságot, és egy kicsit csak a teára és az ízekre figyelni.
Az ár-érték aránnyal is meg voltunk elégedve, a teadélután ára egy főre 5900 Ft (egy pohár pezsgővel 6900 Ft), de mint láthatjátok, ezért konkrétan degeszre ettük magunkat. Én mondjuk már nem is vacsoráztam. A tea is jó nagy adag, de ha valaki javíthatatlanul kávémániás, kávét is kérhet a tea helyett. Szuper élmény az Émile-ben egy teadélután, tényleg őszintén ajánlom!
Émile Étterem – 1026 Budapest, Orló u. 1.
Ha tetszett a cikk, akkor csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket Facebookon, kövessetek minket Instagramon és Tiktokon!