Az európai bulikultúra és ezáltal a party-gasztronómia is közelebb áll hozzánk, mint Thaiföld vagy éppen Chile világa. Ennek ellenére érdekes átfutni, hol mit szoktak enni, ki tudja, merre sodor az élet, legyetek felkészültek!
Kanada
Ti megkívánnátok egy szaftos mártásban úszkáló cheddaros krumplit ivás után? A kanadaiak az ‘50-es évek óta ezzel zárják a görbe estéket, úgyhogy ha láttok benne fantáziát, a következő buli utánra készítsetek egy poutine-t!
Chile
Dél-Amerika legkeskenyebb országában a hivatalos nyelv a spanyol, ennek megfelelően a gasztronómia is nagyon hasonló jellegű. Egy vad santiagói este után completóval csillapíthatjátok az étvágyatokat, ami tulajdonképp egy méretes hot dog. Ketchup, mustár és pirított hagyma helyett viszont avokádó, paradicsom, majonéz és salsa americana kerül bele. Ez utóbbi egy savanyú uborkából, répából és hagymából álló mix.
Trinidad és Tobago
Bár sokan azt se tudják, hogy létezik ez az ország, az Insider összeállításából az is kiderül, mi a nemzeti bulikajájuk. Ez pedig nem más, mint a doubles, ami egy lángosszerű lepény, currys-csicseriborsós töltelékkel összesütve.
Hawaii
Hawaii a bulizóknak is tiszta hawaii! A népszerű sziget egyik népszerű éttermében a legnépszerűbb kaja nem más, mint egy részegeknek dedikált bőségtál: ropogósra sült csirke, rántott hal és teriyaki marha is kerül rá. A szénhidrátról rizsköret gondoskodik.
Thaiföld
Az ázsiai szigetországban 0-24-ben elérhető friss tengeri herkentyű. Az éjszakai jövés-menés közben is nagyobb eséllyel tudunk lecsapni például egy szárított-grillezett tintahalra valamilyen szósszal, mint egy pizzaszeletre. Evőeszközre ehhez sincs szükség!
Kína
Nem, nem az illatos-omlós csirke pörög a kínai éjszakai életben, inkább egy palacsintaszerű kaja, amibe mindent IS pakolnak. Gyakran reggelire is fogyasztják, és tojás is megy bele – de egy hosszú éjszaka reggel ér véget, nem igaz?
Argentína
Mi lesz az eredménye, ha egy szaftos és fűszeres chorizót friss kenyérbe pakolnak, és leöntik chimichurri szósszal? Naná, hogy egy choripán! Ezt minden Argentínában bulizónak érdemes tudni, ugyanis ez a legjellemzőbb street food.
Brazília
Az egzotikus ország egzotikus gasztronómiával is jár. Az acarajé egy rántott babpogácsa, amit rákpasztával töltenek meg. Eléggé WOW, el tudjuk képzelni, hogy a karnevál után bevágunk belőle egyet!
Kenya
Kenyában egy édes étel a bulizók megmentője: a mandazi. Ez tulajdonképpen egy kókusztejes fánk, ami eleve pihe-puha, de hogy még ellenállhatatlanabb legyen, gyümölcsös szósszal leöntve tálalják.
USA
Az Egyesült Államokban a pizza pörög – de nem a vékony tésztás nápolyi stílusú, áhh… A chicago style deep dish pizza, ami inkább egy pizzapitének fogható fel. Budapesten egyébként az I55-ben kóstoltam is ilyet. Aki szereti a sajtot, az nem fog tudni ellenállni neki!
Fülöp-szigetek
Mitől sziszeg a sziszig, azaz a filippínó bulizók kedvelt street foodja? Ez az érdekes étel nagyon apróra vágott, de nem darált húsokból, hagymákból és chiliből áll. Erre a kész mixre ütnek rá egy tojást, ami azonnal megsül, és forrón, a serpenyőben azonnal tálalják! A végén egy mandarinos-lime-os ízvilágú gyümölccsel teszik frissé az ételt.
Ausztrália
A magyarok mellett az ausztrálok is híresen (vagy hírhedten) jó ivók és evők. A buliból hazafelé általában egy hot dogot dobnak be. De ebbe a hot dogba kerül minden: virsli helyett inkább grillkolbász, és ami jön: guacamole, kukoricachips, sült hagyma, sőt, savanyú káposzta is simán belefér.
Dél-Afrika
Egy jól sikerült este után a legjobb és legegyszerűbb egy szendvics. Dél-Afrikában ebbe a szendvicsbe egy csomó húst tömnek. Steak, szalámi, bécsi virsli, de tengeri herkentyűk, például tintahal is mehet bele – akár egyszerre is. Fűszeres szószok, zöldségek és kész is a laktató, ittasságűző szendó.
Ha tetszett a cikk, akkor csekkoljátok a videóinkat, exkluzív tartalmakért pedig lájkoljatok minket Facebookon, kövessetek minket Instagramon és Tiktokon!