Zé-féle tonhalas tészta
Hozzávalók 2 főre
- 2-3 gerezd fokhagyma
- 1 egész chili
- 160 g olajos tonhalkonzerv+ az olaj fele
- 1 citrom
- 1 nagy marék friss spenót
- 3 ek tészta főzővíz
- 250 g farfalle tészta
- só, bors
- olíva olaj
10 perc alatt elkészül, így a tésztával kezdünk: forrásban lévő sós vízben al dentére (olaszul “fogkeményre”) főzzük. Közben elkészítjük a szószt: egy kevés olívaolajon megfuttatjuk a felszeletelt fokhagymát és a felszeletelt chilit (a magokat is benne hagyjuk), majd hozzáadjuk a citrom reszelt héját és kifacsart levét. Ezután jöhet a tonhalkonzerv (plusz az olaj fele).
Sózzuk, borsozzuk. Hozzáadjuk a spenótot és megvárjuk, hogy picit összeessen. Pár evőkanálnyit hozzáadunk a tészta főzőlevéből (ez fogja besűríteni a szószt). A leszűrt tésztával összekeverjük és egy kevés olívaolajjal meglocsolva tálaljuk.
Zé-féle szuperpasta 5 – Spenótpestós spagetti koktélparival
Hozzávalók 2 főre
- 250 g 250 g spagetti (vagy más szimpi tészta)
- 30 g parmezán
A spenótpestohoz:
- 100 g spenót
- 70 ml olívaolaj
- 1 gerezd fokhagyma
- 2 ek hántolt tökmag
- 30 g reszelt parmezán
- só, bors
A koktélparis raguhoz:
- 200 g koktélparadicsom
- 1 gerezd fokhagyma
- 3 ek olívaolaj
- 2-3 ág friss kakukkfű (vagy szárított)
- só, bors
Sós vizet forralunk egy fazékban, közben összedobjuk a spenótos pestót: késes aprítógépbe dobjuk a hozzávalókat, sózzuk-borsozzuk és az egészet nem túl pépes állagúra zúzzuk.Elkezdjük főzni a tésztát, közben a koktélparadicsomos raguhoz egy serpenyőben felhevítjük az olívaolajat, rádobjuk a félbevágott paradicsomokat, hozzáadjuk a kakukkfüvet és a megroppantott, durvára vágott fokhagymát.
Sózzuk-borsozzuk és az egészet jó nagy lángon addig rázogatjuk, míg a paradicsom kicsit megszottyad és az olívaolajjal szép kis szaftja lesz. A ragut félrerakjuk egy tálba, a megmaradt serpenyőbe (további hevítés nélkül) 5-6 evőkanálnyi főzővizet kanalazunk, rádobjuk a pestót, majd a leszűrt al dente tésztát is. Reszelünk rá még egy adag parmezánt, és az egészet gyorsan átforgatjuk. Tálalásnál a pestós tésztára kanalazzuk a paradicsomragut, meglocsoljuk kevés olívaolajjal, borsozzuk és kész is vagyunk.
kacsás-cukkinis lasagne
Hozzávalók 4 főre
- 2 kacsamell
- 50 ml olívaolaj
- 2 közepes cukkini
- 6 gerezd fokhagyma
- kakukkfű
- 500 g lasagne tészta
- 200 g sajt
A besamelhez:
- 75 g vaj
- 3 ek liszt
- 1 l tej
- szerecsendió
- só, bors
A pecsenyeléhez:
- a kacsa kiolvadt zsírjából egy kevés
- 100 ml rosé bor
- 25 g vaj
A kacsát sózzuk és borsozzuk, majd egy száraz grillserpenyőben először bőrös oldalával lefelé, majd a húsos oldalán is, nagyjából 3-3 percig sütjük. Mehet be a 150 fokra előmelegített sütőbe 9 percre. Kivesszük és félretesszük pihenni a húst. Így lesz tökéletesen rozé. A cukkinit megmossuk és héjastól lereszeljük. Egy serpenyőben kevés olívaolajat melegítünk, majd kb. 20 perc alatt megpároljuk benne a cukkinit, jelentős mennyiségű zúzott fokhagymával, sóval, borssal és kakukkfűvel. Egy lábasban felolvasztunk 75 g vajat, rászórjuk a lisztet és alaposan elkeverjük, apránként adagolva és habverővel folyamatosan kevergetve tejet öntünk hozzá, és addig főzzük, amíg közepesen sűrű besamel nem lesz belőle. Sózzuk, borsozzuk és szerecsendiót reszelünk bele.
Elkészítjük a koncentrált kacsa pecsenyelevet: a tepsiben maradt zsírból leöntünk, hogy csak egy kevés maradjon benne, majd felöntjük a borral és alacsony lángon – hogy nehogy “felrobbanjon” az elegy – felére redukáljuk a szószt. Ekkor tesszük bele a vajat, amitől selymes lesz a szósz.
A kacsát a pihentetés után 4-5 mm vastag szeletekre vágjuk. Egy sütőtál aljára teszünk a besamel mártásból egy adagot, elterítjük egyenletesen az edény alján. Mehet rá egy réteg lasagne tészta és a tetejére újabb adag mártás. Erre teszünk a cukkinis keverékből és egyenletesen a kacsaszeletekből is, és meglocsoljuk a pecsenyelével is. Újabb réteg tészta és ismét besamel, majd a cukkinis-kacsás varázslat. Az egészet egy tésztaréteggel fejezzük be és besamellel borítjuk be. Mehet rá egy hatalmas adag reszelt sajt, és irány a 170 fokra előmelegített sütő. 40-45 perc alatt aranybarnára sütjük.
Édesburgonyás gnocchi olasz kolbászmorzsával és parmezános öntettel
Hozzávalók 4 személyre:
A gnocchihoz:
- 1 kg édesburgonya
- 300 g ricotta
- 400 g liszt
- 1 tk őrölt szerecsendió
- 2 tojás
- só, bors
A kolbászmorzsához:
- 500 g darált sertéshús
- ½ csokor petrezselyem
- 2 gerezd fokhagyma
- 6 levél bazsalikom
- 1-1 teáskanál friss zsálya-kakukkfű-oregánó
- 1 ek füstölt pirospaprika
- 1 teáskanál őrölt fehér bors
- 1 teáskanál só
A szószhoz:
- 200 g parmezán
- 400 ml tejszín
- 1 teáskanál cayenne bors
- 1 teáskanál őrölt szerecsendió
- 100 g vaj sütéshez
A gnocchihoz a megpucolt édesburgonyát felkockázzuk, majd puhára főzzük és átnyomjuk. Egy keverőtálba tesszük a többi hozzávalóval, majd alaposan összekeverjük. Mivel az édesburgonya víztartalma változó, így a lisztből kevesebbel kezdjünk, majd ha szükséges, adagoljunk még hozzá – a végeredmény ne legyen se tapadós, se száraz.
Ha megvan, egy belisztezett vágódeszkán vékony csíkokat formázunk a tésztából, melyeket 2-3 centis darabokra vágunk, villával megformázunk, és lobogó vízben 3-5 perc alatt készre főzzük.
A kolbászmorzsához a darált húst összekeverjük az apróra vágott zöldfűszerekkel és a többi fűszerrel.
Egy serpenyőben vajat olvasztunk, majd a megfőtt és kicsit kihűlt gnocchikat megpirítjuk rajta, hogy szép aranybarna színűek legyenek. Ha kész, a darált húst belemorzsoljuk, és meggrillezzük, akár több részletben is, hogy piruljon, ne főjön.
Ha kész, kiszedjük a húst, és felöntjük tejszínnel, belereszeljük a parmezánt, beletesszük a fűszereket, és egy habverővel alaposan elkeverjük. További 5-8 perc főzés után beleöntjük a kész gnocchit és a kolbászmorzsát, majd tálalhatjuk is!
Házi tészta gombás nyúlraguval
Hozzávalók 4 személyre
A raguhoz:
- 100 g süngomba
- 3 nyúlcomb és opcionálisan még 1 nyúlgerinc
- só, bors
- 4 ek olívaolaj
- 2 szál friss kakukkfű
- 200 ml fehérbor
- 250 ml alaplé
- 4 ek vaj
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 fej hagyma
- 200 g csiperkegomba
- 1 csokor petrezselyem
- 50 g parmezán
A tésztához:
- 400 g liszt
- 4 tojás
- 1 tk só
A lisztet a tojással és a sóval robotgépben összedolgozzuk, sima, ruganyos tésztát kell kapjunk. Ezután szorosan folpackba csomagoljuk és minimum fél órára betesszük a hűtőbe. Ezután a tésztát tésztagéppel vagy akár sodrófával kinyújtjuk és nagyjából 1,5-2 cm széles csíkokra vágjuk. Kevés liszttel összeforgatjuk a felvágott tésztát, hogy ne ragadjon össze.
Egy vastagfalú serpenyőben kevés olajat és vajat hevítünk majd rádobjuk a mindkét oldalukon alaposan sózott, borsozott nyúldarabokat. Oldalanként nagyjából 5-7 perc alatt megpirítjuk, közben hozzáadjuk a kakukkfüvet is. Aláöntjük a fehérbort és addig forraljuk, amíg a folyadék nagyjából a felére redukálódik. Ekkor aláöntjük az alaplevet és lefedve kis lángon nagyjából 40 perc alatt készre pároljuk a nyulat. Ha kész, akkor lefejtjük a húst a csontról és egyelőre félretesszük.
A gombákat nagyobb darabokra vágva egy forró száraz serpenyőben megpirítjuk. Ha kész, némi sóval és borssal fűszerezzük. Felteszünk egy nagy edényben vizet forrni, mehet bele egy evőkanál só is. Amint felforr, mehet bele a tészta is.
Elkészítjük a mártást: egy nagyobb lábasban vagy serpenyőben kevés vajat hevítünk és adunk hozzá egy kis olajat is. Erre mehet az apróra vágott hagyma és fokhagyma és aranybarnára dinszteljük. Némi alaplevet és bort adunk hozzá, majd mehet rá a hús megmaradt főzőleve, bele a tépett nyúlhús és a lepirított gomba. Néhány kis kocka vajjal még összeforraljuk. Kissé visszaredukáljuk a mártást és az időközben kifőtt és lecsepegtetett tésztát beledobjuk, majd alaposan összeforgatjuk. Tálalásnál egy nagy adag petrezselyemmel és parmezánforgáccsal dobjuk fel a tésztát.